plane

Blog

test

XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej już wkrótce

foto JSB 2010 e

XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej – dwumiesięczne święto muzyki klasycznej z organami w tle – zostanie zainaugurowany już 15 września w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury. W tym roku wśród znakomitych artystów znalazł się między innymi Adam Makowicz, który wystąpi z improwizacjami fortepianowymi.

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej (wcześniej Festiwal Muzyki Jana Sebastiana Bacha) od września do grudnia odbywają się wielkie koncerty, w czasie których znani artyści prezentują się w klasycznym repertuarze, przede wszystkim z towarzyszeniem organów. W tym roku zaplanowano cztery takie wydarzenia, które odbędą: 15 września, 20 października, 24 listopada oraz 15 grudnia w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury.

Podczas wrześniowej inauguracji festiwalu zabrzmią w wykonaniu Bielskiej Orkiestry Kameralnej klasyczne utwory Franciszka Liszta, Jana Sebastiana Bacha oraz Henryka Mikołaja Góreckiego. Z kolei 20 października z improwizacjami fortepianowymi wystąpi Adam Makowicz, a z recitalem organowym – Andrzej Chorosiński. W programie m.in. utwory Roberta Schumana, Fryderyka Chopina oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta.

 24 listopada będzie można posłuchać utworów klasycznych zagranych na organach oraz cymbałach węgierskich, talince i fletni pana. Festiwal zakończy się 15 grudnia dwuczęściowym koncertem, w czasie którego zabrzmią m.in. najpiękniejsze kolędy polskie oraz góralskie.

 – Organizacja międzynarodowych festiwali muzycznych oraz koncertów wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w Bielsku-Białej. Propagowanie kultury to oprócz promocji m.in. turystyki i edukacji najważniejsze działania podejmowane przez samorząd Bielska-Białej. Mamy nadzieję, że różnorodność wydarzeń kulturalnych jest nie tylko atrakcją dla mieszkańców regionu, ale stanowi istotny „magnes” przyciągający do Bielska-Białej również turystów – podkreśla Anna Zgierska, szefowa Wydziału Promocji w Urzędzie Miasta Bielsko-Biała.

 Więcej informacji o festiwalu organowym na stronie www.bck.bielsko.pl.