plane

Blog

test

Wybory w kalkulatorze i na Facebooku

Aplikacja

W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi  w sieci pojawiły się narzędzia obliczające ilość mandatów dla każdej partii, stosowaną w Polsce metodą d`Honta.  Darmowe programy można zainstalować w kalkulatorze, bądź skorzystać ze specjalnie przygotowanej aplikacji na Facebooku.

Metoda Victora d`Hondta służy do podziału mandatów w systemach wyborczych opartych na proporcjonalnej reprezentacji z listami partyjnymi. Polega  ona na znalezieniu największych, kolejno po sobie następujących ilorazów. Ten czasochłonny proces można znacznie przyspieszyć stosując specjalnie przygotowane programy.

Część z nich wykorzystuje  wielofunkcyjność współczesnych kalkulatorów, które pozwalają na instalację dodatkowych programów, a nawet nowych wersji systemów operacyjnych.

Specjalnie na wybory 2011, przygotowaliśmy nowe wersje programów na nasze kalkulatory graficzne. Dzięki temu, każdy własnoręcznie, będzie mógł obliczyć ilość mandatów dla wybranej partii. By pokazać, ze nie ma w tym nic trudnego na naszej stronie zamieściliśmy krótki film demonstrujący jak to zrobić – mówi Piotr Tomczak z firmy Casio. W przypadku jeśli jednak ktoś nie posiada kalkulatora, ma możliwość skorzystania z aplikacji na Facebooku – dodaje Tomczak.

Aplikacja dostępna na stronie www.facebook.com/Kalkulatorypl jest uproszczoną i w pełni darmową wersją programów na kalkulatory.

Oprogramowanie na kalkulatory Casio FX-7400, FX-9860, Algebra i ClassPad obliczające ilość mandatów jest dostępne na stronie
 www.kalulatory.pl.