plane

Blog

Kontakt dla mediów

  • Lukasz Wilczynski
    Łukasz Wilczyński

    tel. 516 036 036

    l.wilczynski@planetpr.pl

  • Anna Watza
    Anna Watza

    tel. 516 086 086

    a.watza@planetpr.pl

  • Malgorzata_Szywala
    Małgorzata Szywała

    tel. 666 300 053

    m.szywala@planetpr.pl

  • Dorota_Ryciak
    Dorota Ryciak

    tel. 666 300 052

    d.ryciak@planetpr.pl

  • Katarzyna Banas
    Katarzyna Banaś

    tel. 666 300 054

    k.banas@planetpr.pl

  • Izabela Ozaist
    Izabela Ozaist

    tel. 666 300 057

    i.ozaist@planetpr.pl

  • Karolina Potempa
    Karolina Potempa

    tel. 666 300 058

    k.potempa@planetpr.pl

  • Magdalena Wymazala
    Magdalena Wymazała

    tel. 666 300 051

    m.wymazala@planetpr.pl

  • Sylwia Wozniak
    Sylwia Woźniak

    tel. 012 376 42 70

    s.wozniak@planetpr.pl

test

Wirtualny spacer po Marsie

RODM został stworzony przez Jana Kotlarza, członka polskiego oddziału stowarzyszenia Mars Society, w ramach pracy dyplomowej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Algorytm umożliwia obejrzenie z bliska wybranych rejonów Marsa, a także stanowi dużą pomoc dla naukowców badających jego niewielkie obszary. Zdjęcia wykonywane są przez sondę Mars Reconnaisance Orbiter (MRO), która krąży wokół Planety. Następnie zostają przesłane do Warszawy, gdzie przetwarzane są przez RODM na trójwymiarowe animacje.

Na stronie rodm.marssociety.pl poza fotografiami i wizualizacjami, każdy poszukiwacz odnajdzie wiele wartościowych informacji. Dowie się w jaki sposób powstały tamtejsze kratery czy jaskinie i jakie zjawiska zadecydowały o obecnym ukształtowaniu terenu. Pojawiające się coraz to nowsze ilustracje, pozwolą już niedługo zwiedzić najciekawsze turystyczne atrakcje Czerwonej Planety.

Polski algorytm RODM został już nominowany przez magazyn National Geographic do prestiżowej nagrody Travelery 2009 w kategorii "odkrycie naukowe roku".