plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Wejherowo rozszerza Sieć Życia w Pomorskiem

Zawał serca to bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego liczy się tu każda sekunda  – wyjaśnia Radosław Targoński, Prezes Zarządu Pomorskie Centra Kardiologiczne. Medyczna Stacja Odbiorcza, w połączeniu ze specjalistycznymi defibrylatorami-monitorami Lifepak, znacznie skraca czas oczekiwania pacjenta na diagnozę i właściwy zabieg. Badanie przeprowadzane jest w karetce, a następnie dane są teletransmitowane do dyżurującego lekarza. Po analizie otrzymanych danych, stawia on diagnozę, co pozwala na ominięcie wszystkich etapów pośrednich. Ma to szczególne znaczenie, gdy zachodzi potrzeba leczenia inwazyjnego.

System telemedycyny ratunkowej Lifenet funkcjonuje w Polsce już od sześciu lat, stwarzając realną szansę na ograniczenie liczby zgonów będących rezultatem zawału serca. Wykonanie EKG w karetce i przesłanie wyników do lekarza dyżurującego trwa zaledwie kilka minut, a pozwala na szybką reakcję ratowników medycznych i lekarzy. Ratownicy mogą już na tym etapie podać odpowiednie leki, a równocześnie chory może być bezpośrednio przetransportowany do ośrodka specjalistycznego, z pominięciem wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym

W przeszłości cała procedura trwała znacznie dłużej. Pacjent był najpierw transportowany do szpitala, gdzie wykonywane było badanie EKG. Dopiero wówczas telefonicznie opisywano interpretację zapisu lekarzowi dyżurującemu w ośrodku kardiologii inwazyjnej. Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia inwazyjnego, transportowano go na odpowiedni oddział. Obecnie wszystkie te etapy są pomijane, oszczędzając 50-80 minut w najbardziej kluczowym dla życia pacjenta czasie.

- System uruchomiony właśnie w Wejherowie umożliwia odbiór wyników z sześciu defibrylatorów Lifepak – w Pucku, Krokowej i Lęborku – mówi Wojciech Kowalski, specjalista ds. telemedycyny z firmy Physio-Control. – Dodatkowo warto pamiętać, że Sieć Życia w województwie pomorskim uzupełniają Odbiorcze Stacje Medyczne w Kościerzynie, Starogardzie Gdańskim i Gdyni.

Zwraca uwagę dynamiczny rozwój Sieci Życia w Pomorskiem. W tej chwili działają tu już 4 takie Stacje, a raportuje do nich blisko połowa ze wszystkich dostępnych w województwie karetek ratowniczych. W kolejnych miesiącach planowane są dalsze dwa punkty na mapie pomorskich miejsc bezpiecznych dla serca.