plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Weekend na Barcelonę

Zwiedzanie za „jeden grosz”

Najlepszym okresem na wyjazd do Barcelony wydaje się być wczesna jesień oraz miesiące wiosenne. Umiarkowana temperatura pozwala na swobodne miejskie wędrówki, a ulice nie są jeszcze tak przepełnione jak w sezonie.

Na każdym lotnisku Barcelony możemy znaleźć dokładną mapę miasta wraz z broszurą opisującą najbardziej znane miejsca turystyczne miasta. Aby zwiedzić większość z nich, musimy wykupić dość drogie bilety. Mało kto jednak wie, że są takie miejsca, za których zwiedzanie nie zapłacimy ani jednego Eurocenta.

Jeśli zdecydujemy się na ich zwiedzanie, to bez kłopotu wypełnimy czas w trakcie całego weekendu. Ze względu na mnogość atrakcji, warto zwiedzać je „po japońsku”, czyli dostosować ilość odwiedzanych miejsc, do czasu jakim dysponujemy, by nie stracić klimatu tego niezwykłego miasta.

 

Pięć znaczy zero

Do naszych „darmowych” atrakcji z pewnością możemy zaliczyć Park Guell. Znajduje się on tuż przy stacji metra Vallcara. Park zaprojektował sam Gaudi, a największe emocje wśród turystów budzi hala targowa zwana Salą Stu Kolumn. To tam znajduje się słynny kolorowy jaszczur. W parku na obrzeżach dużego skweru możemy zobaczyć, podobno najdłuższą na świecie, 152-metrową ławkę.
Dalej pewnym krokiem możemy wejść w gotycką dzielnicę Barrio Gotico, która niezaprzeczalnie stanowi serce Barcelony. Wyjątkową atmosferę tworzy tu uliczna muzyka, gwar dobiegający z bazarów i słynny taniec kataloński zwany „sardanes”. Aby nie przegapić tanecznych występów, powinniśmy udać się pod Katedrę w niedzielę przed południem.

Zmęczeni zwiedzaniem starych murów, możemy znów odetchnąć wśród zieleni. A wszystko to za sprawą Parku Montjuic – zielonych płuc Barcelony. To prawdziwe centrum kultury, sportu i rekreacji. Idealne miejsce jako nagroda dla zmęczonego całodziennym zwiedzaniem turysty. Dech w piersiach zapiera Magiczna Fontanna oraz spektakl wody, świateł i dźwięku. Nieopodal widać też zamek Montjuic.

Jeśli ktoś woli jednak bardziej ekscytujące wyzwania, to propozycja wspinaczki powinna przypaść mu do gustu. Góra Tibidabo to jedno z największych wzgórz okalających Barcelonę. Stracone podczas wspinaczki siły zostaną nagrodzone przepiękną panoramą miasta i jego wybrzeży. Oprócz cieszących oko widoków warto zobaczyć Świątynię Templo del Sagrat Cor, która wyróżnia się pozłacaną statuą Świętego Serca. Do najciekawszych atrakcji na tym wzgórzu zaliczyć można Tramvia Blau, czyli stuletni niebieski tramwaj.

Dla podgrzania temperatury, do wspinaczki można dorzucić prawdziwy rollercoster, a konkretnie ulicę La Ramola. Kierunek zakrętów zmienia się tu z każdym odcinkiem, dając niesamowite wrażenie pokonywania koryta krętej rzeki. Do ulicznego spaceru zachęcają nas dodatkowo nie tylko liczne galerie i nowoczesna zabudowa, ale także dom Bruna Quadros, który zaliczany jest do jednego z najbardziej oryginalnych budynków dzielnicy. Jego fasada z parasolami i chińskimi smokami szybko zapada w pamięć.


Gaudi ponad wszystko!

Mówiąc o Barcelonie nie sposób zapomnieć o twórczości Gaudiego. Ten nietuzinkowy artysta zwykł mawiać: "Na świecie nie wymyślono niczego nowego. Wszystkie nasze odkrycia są jedynie odnajdywaniem tego, co przed naszymi oczami umieścił Bóg. Muchy posiadały zdolność latania na długo przed tym, jak człowiek skonstruował pierwszy samolot."

W ciągu dwóch dni można nieco poznać styl mistrza i zwiedzić te najbardziej znane jak dzieła jak: Sagrada Familia, pałac księcia Guell, przyklasztorna szkoła Collegi de les Teresianes, domy Casa Vicens, Casa Mila, Casa Batllo, Casa Calvet czy latarnie uliczne np. przy placu Reial.

Sagrada Familia to niemal symbol miasta. Co zaskakujące budowa rozpoczęta 120 lat temu, nadal trwa. Świątynia znajduje się przy stacji metra Sagrada Familia. Kościół najlepiej prezentuje się z zewnątrz, można go też oglądać nocą, gdyż jest dość dobrze oświetlony. Zwiedzanie dzieł Gaudiego może nie należy do najtańszych, ale warto je zobaczyć. Można zresztą skorzystać z atrakcyjnych ofert licznych biur podróży, jak choćby Wygoda Travel, które specjalizują się w zorganizowanych wycieczkach po Barcelonie. Mamy wówczas pewność, że zobaczymy to co w tym mieście najistotniejsze, a dla zorganizowanych grup bardzo często są spore zniżki.

 

Barca i fiesta

Nie należy również zapomnieć o Camp Nou przy stacji metra Collblanc, który jest stadionem drużyny piłkarskiej FC Barcelona. Na trybunach może zasiąść tu prawie 100 tys. kibiców. Camp Nou to jeden z niewielu obiektów, który otrzymał pięć gwiazdek w rankingu UEFA. Można też zawitać w muzeum klubu FC Barcelona.

Po długim i wyczerpującym zwiedzaniu, trzeba koniecznie zakosztować lokalnej kuchni. Z typowych regionalnych specjałów warte polecenia są patates braves, czyli ziemniaki w ostrym sosie, kalmary i inne owoce morza. A wieczorem w rytmach flamenco posilić się tapas z piwem, czy hiszpańskim winem w ręku.

Więcej informacji na: www.wygodatravel.pl

 

 

O firmie Wygoda Travel Group

Wygoda Travel Group to wiodący touroperator zimowy i agent turystyczny rekomendowany przez Krakowską Izbę Turystyki. Istnieje na rynku od 2001 roku. Zapewnia profesjonalną obsługę w zakresie turystyki wyjazdowej, przyjazdowej i biznesowej. Firma otrzymała w 2005 i 2008 roku tytuł Lidera Polskiej Turystyki przyznawany przez miesięcznik Rynek Podróży oraz Różę Kolumba przyznaną przez redakcję "Wiadomości Turystycznych".