plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

W mazowieckim zawałowcy mogą czuć się bezpieczniej

System telemedycyny ratunkowej LIFENET stwarza realną szansę na ograniczenie liczby zgonów będących rezultatem zawału serca, dzięki skróceniu czasu transportu chorego na ratujący życie zabieg. Każda zaoszczędzona w ten sposób minuta łączy się również z większym prawdopodobieństwem całkowitego powrotu pacjenta do zdrowia. Pomoc niesiona zawałowcom z powiatów: otwockiego, wołomińskiego, mińskiego, garwolińskiego, piaseczyńskiego i grójeckiego będzie więc jeszcze skuteczniejsza.

Dzięki nowej Medycznej Stacji Odbiorczej możemy odbierać przesłane przez zespół pogotowia ratunkowego badanie EKG wykonane bezpośrednio na miejscu zdarzenia. W ten sposób dyżurujący w Centrum kardiolog od razu może ocenić stan pacjenta i podjąć decyzję o tym, gdzie należy go przetransportować. Poważnie chorzy, bez wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym, kierowani są bezpośrednio na zabieg angioplastyki, a więc poszerzenia zwężonych lub zatkanych naczyń krwionośnych serca – mówi dr med. Zygmunt Kaliciński, dyrektor i pomysłodawca nowo otwartego Centrum Kardiologii Józefów. Lekarz może także zlecić ratownikom podanie odpowiednich leków już w karetce. W ten sposób oszczędzamy tak cenny dla pacjenta i jego serca czas.

Do Medycznej Stacji Odbiorczej w Centrum Kardiologii w Józefowie transmitować może aktualnie dwadzieścia jeden karetek wyposażonych w specjalnie przystosowane do tego defibrylatory (np. Lifepak 12) posiadające opcję przekazu 12-odprowadzeniowego EKG. Są to m.in. trzy karetki z Otwocka, trzy z Mińska Mazowieckiego, trzy z Garwolina, trzy z Wołomina i po jednej z Góry Kalwarii oraz Warki. Wdrożeniu Sieci Życia w Józefowie towarzyszyły szkolenia personelu i załóg karetek pogotowia z teletransmisji, jak również z opieki nad pacjentem z Ostrym Zespołem Wieńcowym.

Sieć Życia LIFENET działa już niemal we wszystkich województwach. W Polsce w trybie całodobowym pracuje ponad 40 Medycznych Stacji Odbiorczych. Największa ich liczba działa obecnie na Mazowszu (12) i Śląsku. Od 2004 roku do dzisiaj przeprowadzono ponad 15 tys. transmisji badań EKG, które pozwoliły na zmniejszenie śmiertelności wśród zawałowców.

O firmie Physio-Control

Physio-Control, Dział Medtronic Poland jest czołowym producentem i dystrybutorem sprzętu do ratowania życia (seria defibrylatorów LIFEPAK®), urządzenia do automatycznej resuscytacji LUCAS™ oraz dostawcą rozwiązań z zakresu telemedycyny (sieć LIFENET®). Misją firmy jest pomaganie ofiarom w nagłych stanach kardiologicznych, począwszy od pierwszej pomocy udzielanej na miejscu zdarzenia, przez opiekę jednostek pogotowia ratunkowego, aż do stabilizacji stanu pacjenta w ośrodku zdrowia.

O Centrum Kardiologii Józefów

Adres: Centrum Kardiologii Józefów mieści się w Józefowie przy ul. Nadwiślańskiej 37,

Nowo otwarte Centrum Kardiologii jest jedną z najlepiej wyposażonych placówek medycznych w Polsce. Pacjenci z chorobami serca mają w szpitalu do dyspozycji warunki, jakich w Polsce jeszcze nie było. Placówkę od podstaw tworzyli lekarze kardiolodzy.
Z myślą o zaoszczędzeniu czasu tak istotnego dla pacjentów przywiezionych do Centrum Kardiologii z podejrzeniem zawału serca, dostosowana została także architektura strefy przyjęć pacjenta z OZW w Józefowie. Drzwi karetki i stół gdzie wykonywana jest angioplastyka dzieli dystans 20m szerokiego korytarza, na jednym poziomie i bez żadnych zakrętów. Po drodze, ok. 4 m od karetki znajduje się sala reanimacyjno-zabiegowa.