plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

W Bielsku-Białej rusza Średniowieczny Jarmark Świętojański

Średniowieczny Jarmark Świętojański odbywać się będzie na Starym Mieście i Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej. W programie znalazły się m.in.: pokazy walk średniowiecznych, sztuki aktorskiej, a także koncerty muzyki dawnej. Odbędą się również pokazy kulinarne, muzyczno-taneczne, strzelania z łuku, miotania oszczepem, rzutu toporem oraz prezentacje sztuki katowskiej.

Dwa główne wydarzenia Jarmarku odbędą się w niedzielne popołudnie. Będą to: inscenizacja historyczna związaną z czeskim panowaniem w Bielsku oraz wielki turniej rycerski na bielskim rynku (między godziną 15.00 a 18.00).

Atrakcjom w Bielsku-Białej towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia, organizowane na terenie Grodziska położonego w Starym Bielsku. W sobotnie popołudnie i wieczór odbędą się tam prezentacje potyczek rycerskich, a także m.in. rekonstrukcja szturmu i zniszczenia grodu starobielskiego przez rycerzy-rabusiów. Na wieczór zaplanowano występy muzyczne oraz pokaz sztucznych ogni.

- Pielęgnowanie i kultywowanie tradycji historycznych jest dla nas jednym z kluczowych elementów tworzenia regionalnego kolorytu w naszym mieście. Poprzez takie imprezy, jak Średniowieczny Jarmark Świętojański, chcemy podkreślać bogatą historię miasta i regionu oraz pokazywać jego korzenie, sięgające Średniowiecza. Poza Jarmarkiem, w naszym kalendarzu pojawiło się także wiele innych imprez o charakterze historycznym czy kulturalnym – na przykład Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych, Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Operacja Południe” oraz festiwale: FotoArtFestiwal, Festiwal Kompozytorów Polskich, Sacrum In Musica czy dwa festiwale jazzowe o uznanej renomie. Rocznie organizujemy około 30 dużych imprez tego typu – podkreśla Jacek Krywult, prezydent miasta Bielska-Białej.

Średniowieczny Jarmark Świętojański jest organizowany przez Muzeum w Bielsku-Białej, a dofinansowany został z budżetu miasta Bielska-Białej.