plane

Blog

Kontakt dla mediów

  • Lukasz Wilczynski
    Łukasz Wilczyński

    tel. 516 036 036

    l.wilczynski@planetpr.pl

  • Anna Watza
    Anna Watza

    tel. 516 086 086

    a.watza@planetpr.pl

  • Malgorzata_Szywala
    Małgorzata Szywała

    tel. 666 300 053

    m.szywala@planetpr.pl

  • Dorota_Ryciak
    Dorota Ryciak

    tel. 666 300 052

    d.ryciak@planetpr.pl

  • Katarzyna Banas
    Katarzyna Banaś

    tel. 666 300 054

    k.banas@planetpr.pl

  • Izabela Ozaist
    Izabela Ozaist

    tel. 666 300 057

    i.ozaist@planetpr.pl

  • Karolina Potempa
    Karolina Potempa

    tel. 666 300 058

    k.potempa@planetpr.pl

  • Magdalena Wymazala
    Magdalena Wymazała

    tel. 666 300 051

    m.wymazala@planetpr.pl

  • Sylwia Wozniak
    Sylwia Woźniak

    tel. 012 376 42 70

    s.wozniak@planetpr.pl

test

Ustroń dołącza do "sieci życia"

„Dzięki systemowi telemedycyny ratunkowej LIFENET, lekarze mogą zaoszczędzić cenny czas i udzielić chorym z zawałem serca pomocy przed upływem tzw. złotej godziny” – mówi Ordynator dr Marek Król z I Oddziału Kardiologiczno-Angiologicznego w Ustroniu. „System pozwala na teletransmisję danych. Badania EKG są przesyłane przez zespół ratowników bezpośrednio do dyżurującego w szpitalu kardiologa, ten wydaje szybką diagnozę, a pacjent jest transportowany bezpośrednio do ośrodka wykonującego ratujące życie inwazyjne zabiegi kardiologiczne.”
System LIFENET składa się z dwóch elementów. Defibrylator-monitor LIFEPAK wyposażony jest w moduły do teletransmisji danych (czyli badania EKG). Dane odbiera MSO (Medyczna Stacja Odbiorcza), czyli specjalny komputer znajdujący się w pracowni hemodynamiki, z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym odbiór danych w wysokiej rozdzielczości oraz ich archiwizację.
„W przypadku zawałowców, czas odgrywa niezwykle ważną rolę” – wyjaśnia Mieszko Skoczylas z firmy Physio-Control, działu Medtronic Poland. „W miejscach, gdzie system LIFENET jeszcze nie funkcjonuje, chorzy z podejrzeniem zawału serca są transportowani przez Pogotowie Ratunkowe do najbliższych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). Tam wykonuje się badania i dopiero po rozpoznaniu zawału, następuje transport kolejną karetką do ośrodka, w którym można wykonać zabieg angioplastyki. Dzięki zastosowaniu systemu, omijamy wszystkie etapy pośrednie i dajemy zawałowcom większe szanse na przeżycie.”
System telemedycyny LIFENET działa już prawie w całym kraju. W trybie całodobowym pracuje ponad 50 MSO, a transmitować do nich mogą defibrylatory z ponad 41% z karetek zakontraktowanych przez NFZ oraz z ponad 80 SOR-ów. Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce pod względem wykorzystania telemedycyny w ochronie zdrowia.