plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Tychy włączają się w "Sieć życia"

System telemedycyny ratunkowej to zyskująca na znaczeniu zdobycz techniki w walce o ludzkie zdrowie i życie. Jego podstawowym i zarazem kluczowym zadaniem jest skrócenie czasu transportu ofiar zawału mięśnia sercowego na zabieg ratujący życie.

„Medyczna Stacja Odbiorcza znacznie skraca czas oczekiwania ofiary zawału na właściwy zabieg” – mówi Krzysztof Chojnowski, Kierownik Administracji z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Tychach. „Pomaga ona nie tylko ratować ludzkie zdrowie i życie, ale również znaczenie usprawnia pracę ratowników medycznych i lekarzy. Dzięki teletransmisji danych omijane są wszystkie etapy pośrednie, a ofiary zawałów mogą liczyć na szybką pomoc.”

System LIFENET składa się z dwóch elementów: części nadawczej, którą jest defibrylator-monitor LIFEPAK 15 lub LIFEPAK 12 oraz części odbiorczej (Medyczna Stacja Odbiorcza), na którą składa się komputer wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, który umożliwia odbiór danych w wysokiej rozdzielczości oraz ich archiwizację.

„Dzięki możliwości teletransmisji danych, ekipa ratowników może wykonać badania EKG na miejscu i przesłać je do dyżurującego specjalisty” – mówi Mieszko Skoczylas, dyrektor działu Physio-Control. „W przypadku zakwalifikowania pacjenta do leczenia inwazyjnego, jest on niezwłocznie transportowany do ośrodka kardiologii, gdzie może zostać od razu poddany zabiegowi.”

W przeszłości cała procedura trwała znacznie dłużej. Pacjent transportowany był do szpitala, tam wykonywano badanie EKG i telefonicznie opisywano interpretację zapisu lekarzowi dyżurującemu w ośrodku kardiologii inwazyjnej. Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia inwazyjnego, transportowano go na odpowiedni oddział. Dzięki systemowi LIFENET cały proces zostaje skrócony co znacząco poprawia szanse pacjenta na przeżycie i krótszą rehabilitację

Do Medycznej Stacji Odbiorczej w Tychach będą mogły transmitować defibrylatory z karetek w Tychach, Pszczynie, Katowicach, Mikołowa, Lędzin, Bierunia oraz szpitalnych SOR-ów.
System LIFENET wprowadzany jest w Polsce przez firmę Physio-Control. „Sieć Życia” działa już niemal we wszystkich województwach. Do ponad 50 MSO mogą transmitować defibrylatory z ponad 40% z karetek zakontraktowanych przez NFZ oraz z ponad 80 SOR-ów. Dzięki szybko rozrastającej się sieci LIFENET, Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce krajów wykorzystujących telemedycynę do ochrony i ratowania zdrowia.