plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Światowy Dzień Serca w Wadowicach

 

Światowy Dzień Serca obchodzony jest w ponad 120 krajach na całym świecie. Również w Polsce lekarze i specjaliści będą edukować, jak należy dbać o serce. O nadciśnieniu, miażdżycy i nadwadze mówi się od dawna. Tymczasem ciągle w społeczeństwie istnieje mała świadomość dotycząca innego zagrożenia, jakim jest Nagłe Zatrzymanie Krążenia. Według danych GUS, rocznie w Polsce z powodu NZK umiera około 40 tysięcy osób. NZK może spotkać każdego, bez względu na wiek, kondycję i ogólny stan zdrowia.

„W przypadku wystąpienia Nagłego Zatrzymania Krążenia, decydującą rolę odgrywa czas” – wyjaśnia Marek Kordasiewicz, ekspert ds. defibrylacji z Physio-Control. „Szanse przeżycia ofiary maleją z każdą minutą. Na przywrócenie prawidłowej pracy serca – i tym samym uratowanie życia – mamy tylko 5 minut. Wówczas najskuteczniejszym sposobem jest użycie defibrylatora AED. Pierwszej pomocy może udzielić każdy, po krótkim przeszkoleniu i zapoznaniu się z zasadami użycia AED.”

Defibrylator AED typu Lifepak może zostać użyty przez każdą osobę, po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami jego użycia i zastosowania. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 roku uprawnia bowiem osoby bez medycznego przygotowania do użycia w sytuacji zagrożenia życia automatycznego defibrylatora.

Defibrylatory powinny znajdować się w miejscach publicznych, w których przebywa dużo osób, jak urzędy, dworce, galerie handlowe czy centra miast. Niestety, mimo rosnącej liczby tych urządzeń, świadomość tego, do czego służy AED i jak się nim posługiwać jest w naszym społeczeństwie ciągle bardzo niska.

Dlatego też jednym z tematów poruszanych podczas obchodów Światowego Dnia Serca w Wadowicach będzie defibrylacja i udzielanie pierwszej pomocy. Na stanowisku oznaczonym Physio-Control, będzie można przećwiczyć pod okiem ekspertów użycie nowoczesnego defibrylatora Lifepak AED i dowiedzieć się więcej na temat Nagłego Zatrzymania Krążenia.