plane

Blog

test

Rowerowa jesień z zagadkami w Dwóch Dolinach

BikePark_Wierchomla

Jesień to według wielu amatorów kolarstwa najlepsza pora roku. Temperatury nie męczą, a pogoda wciąż pozwala na organizowanie wycieczek w urokliwe miejsca. Jedną z ciekawszych propozycji na ten sezon jest wyprawa w rejon Dwóch Dolin – Muszyny i Wierchomli w południowej Polsce. Tam nie tylko zjedziemy znanymi downhillowymi torami, ale jadąc na rowerze poznamy także zaskakującą historię regionu. To wszystko dzięki questingowi – nowatorskiej formie turystyki z zagadkami.

Questing, coraz bardziej popularny w Polsce, polega na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi podążają turyści, kierując się wskazówkami zawartymi w wierszowanych przewodnikach. Na trasie questu spotykają liczne zagadki, dzięki którym odkrywają dziedzictwo  kulturowe i przyrodnicze danego regionu. Na końcu trasy czeka na nich skarb. W Dwóch Dolinach trenerzy z portalu Questing.pl stworzyli pięć ścieżek turystyczno–edukacyjnych. Dwie z nich powstały specjalnie z myślą o miłośnikach dwóch kółek.

Do tej pory turyści odwiedzali naszą miejscowość przede wszystkim w sezonie narciarskim. Natomiast questing, który jest jedyną taką atrakcją w Beskidzie Sądeckim,  można praktykować bez względu na porę roku. Może z niego korzystać praktycznie każdy  – nie potrzeba tu żadnych umiejętności, ani sprzętu. Już dziś możemy powiedzieć, że taka forma turystyki cieszy się u nas ogromną popularnością – w pierwszym miesiącu po inauguracji questów, trasę przeszło lub przejechało na rowerach blisko 1,5 tys. turystów – mówi Justyna Gliwicz z firmy Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla Sp. z o.o.

Każda ze ścieżek pozwala poznać niezwykłą historię Łemków – zamieszkujących w przeszłości Dwie Doliny.

Dziś o dawnych mieszkańcach pamiętają już tylko nieliczni. Dzięki questingowi, który wymagał spisania tych opowieści, będziemy mogli przekazać historię, wierzenia i kulturę Łemków. Turyści dowiedzą się m.in., jak wyglądało codzienne życie, co jadano, jak się ubierano, czy też jak grzebano osoby podejrzane o złe moce, a to wszystko w ciekawy sposób – wędrując lub jadąc na rowerze – dodaje Justyna Gliwicz.

Także miłośnicy adrenaliny i ekstremalnego kolarstwa znajdą tutaj coś dla siebie. W Wierchomli Małej znajdują się bowiem pierwsze w Polsce profesjonalne trasy downhillowe, na których od kilku lat organizowane są mistrzostwa w tej dyscyplinie. Tory zjazdowe Bike Parku charakteryzują się różnym stopniem trudności i długości, co pozwala na dobrą zabawę osobom jeżdżącym na różnych poziomach zaawansowania.  Zaletą  jest również to, iż wszystkie trasy kończą się przy stacji dolnej kolejki – korzystając z wyciągu można bez wysiłku rozpocząć zabawę od początku. Trasy są też systematycznie modernizowane i modyfikowane, przez co w każdym sezonie można odkrywać nowe atrakcje.

Mapki questów oraz informacje na temat tras ekstremalnych można uzyskać w recepcji *** Hotelu Wierchomla Ski &Spa Resort.

Więcej informacji na: http://www.wierchomla.com.pl/questing