plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Ratownicy wybrali system Lucas

 

Organizacji I Mistrzostw Europy w Ratownictwie Medycznym towarzyszyła idea promocji ratownictwa medycznego i dobrych praktyk oraz wymiany doświadczeń między ratownikami. W Mistrzostwach wzięło udział 40 zespołów ratowników z krajów europejskich oraz gościnnie zaproszone zespoły spoza Europy. Ratownicy rywalizowali między sobą w konkurencjach medycznych oraz sprawnościowych, które rozgrywane były na terenie miasta – również w warunkach nocnych.

Elementem Mistrzostw była również Wystawa Sprzętu Medycznego, podczas której uczestnicy zawodów wyłonili zwycięzców w kategoriach: sprzęt medyczny, odzież medyczna oraz ambulans ratunkowy. Za najlepszy sprzęt medyczny lekarze i ratownicy uznali urządzenie do kompresji klatki piersiowej Lucas, dystrybuowane w Polsce przez firmę Physio-Control.

„W przypadku ratowania życia ludzkiego liczą się sekundy” – wyjaśnia komandor Mistrzostw Magdalena Zakrzewska z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. „Nie można sobie pozwolić nawet na najmniejszy błąd. Dlatego ratownicy korzystają z pomocy urządzeń, które pozwalają na pełną koncentrację na czynnościach związanych z ratowaniem pacjenta. Urządzenia takie jak Lucas, pełnią wówczas rolę dodatkowej pary rąk.”

Lucas jest w pełni automatycznym urządzeniem, służącym do kompresji klatki piersiowej, czyli masażu serca, w przypadku wystąpienia Nagłego Zatrzymania Krążenia. Gwarantuje to zachowanie właściwego tempa, głębokości i pełne zwolnienie ucisku. Ponadto, uciski wykonywane są zgodnie z wytycznymi ERC (Europejska Rada Resuscytacji).

„Niezawodność, wydajność oraz precyzję urządzenia docenia coraz więcej ratowników oraz lekarzy” – mówi Mieszko Skoczylas z firmy Physio-Control. „Lucas zapewnia stały i prawidłowy rytm oraz głębokość uciśnięć. Taka precyzja jest wręcz niemożliwa w przypadku ludzkich rąk, które po kilkuminutowej resuscytacji słabną. Dzięki swoim możliwościom, Lucas umożliwia ratownikom pełną koncentrację na pacjencie i czynnościach, jak podawanie leków, defibrylacja czy wentylacja.”

Urządzenie gwarantuje także pełną mobilność. Może być zasilane z różnych źródeł: elektrycznego gniazda ściennego, zasilającego gniazda samochodowego lub – co ważne – także z baterii.