plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Questing – niezapomniana przygoda dla całej rodziny

  Do tej pory w Polsce powstało ponad 50 questów, czyli nieoznakowanych szlaków, dzięki którym można odkryć skarby danego regionu: tradycję, kulturę oraz jego największe atrakcje.

Questing to zabawa edukacyjna – gra terenowa, której celem jest wykonanie określonego zadania i odnalezienie skarbu, ale przede wszystkim odkrycie dziedzictwa regionalnego (m.in. kulturalnego, przyrodniczego i historycznego). Hasło „Tam skarb twój, gdzie serce twoje”, które pomogło Panu Samochodzikowi odnaleźć skarb templariuszy, przyświeca również questingowi. Dzięki questom w nieszablonowy sposób można stać się uczestnikiem fascynującej przygody. Co więcej poprzez aktywne zaangażowanie w tworzenie zagadek, można poznać pasjonujące miejsca, zapomniane legendy lub odkryć na nowo swój region.

Quest = rodzinna, wspólna zabawa
W zabawie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek. – Uczestnik questu otrzymuje mapkę i opis, czyli zapisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędrując zgodnie z instrukcjami rozwiązuje zagadki i łamigłówki. Tym sposobem dociera do miejsc oraz ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są opisane w żadnym przewodniku ani w Internecie. Na końcu uczestnik zabawy odkrywa skarb – skrzynkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest – mówi Łukasz Wilczyński, trener questingu w Polsce.

Gotowe questy mogą być atrakcyjną formą weekendowego zwiedzania rodzinnych stron. To zabawa dla całej rodziny, która umożliwi odkrycie tajemnic i historii odwiedzanych miejsc, zdobycie wiedzy o rodzinnych terenach, poznanie się w nowych, zaskakujących sytuacjach na szlakach, a przede wszystkim umocni więzi rodzinne. Wspólne przeżycia z fascynujących przygód na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci, jak i rodziców. Co ważne, ta forma turystyki nie wymaga dużych nakładów finansowych: wystarczą mapy ze szlakami i wierszowanymi wskazówkami, które dostępne są również na stronie internetowej www.questing.pl. Każdy może je ściągnąć i wydrukować przed wyruszeniem w trasę.
 

Questing = edukacja
Questing posiada również wymiar edukacyjny. Poprzez zabawę, dzieci poznają otaczający je świat, a dzięki atrakcyjnie poprowadzonej narracji questów i zaangażowaniu emocjonalnemu w przygodę, łatwiej zapamiętują informacje dotyczące danego miejsca. Tym samym questing przyczynia się do utrwalania wiedzy o regionie czy ratowania od zapomnienia lokalnych legend i podań.

Questing = zaangażowanie dzieci i młodzieży w tworzenie lokalnej wspólnoty
Istotnym elementem, który wyróżnia questing od jednorazowych gier terenowych, czy podchodów jest możliwość zaangażowania się w tworzenie lokalnej wspólnoty oraz promocję swojego regionu. Questing pozwala na aktywizację lokalnej społeczności (dzieci, młodzież, regionaliści, zarządcy atrakcji turystycznych, osoby zajmujące się promocją). Poprzez wspólne tworzenie zagadek, poznawanie osób, które znają historię, legendy, anegdotki, młodzież odkrywa na nowo najbliższą okolicę. Dzięki questom dzieci zauważają potencjał swojego miejsca i zaczynają działać na rzecz rozwoju lokalnego środowiska. Co więcej takie działanie pogłębia poczucie tożsamości i dumy ze swojego miejsca zamieszkania. Przykładem silnego zaangażowania młodych osób w odkrywanie swojego regionu, jest największy projekt polskiego questingu pt. „Bałtów – polską stolicą questingu”. W ciągu kilkunastu miesięcy w poznawanie dziedzictwa kulturalnego i historycznego Bałtowa zaangażowało się 20 młodych wolontariuszy, którzy wspólnie z przedstawicielami gospodarstw agroturystycznych stworzyli 20 różnych questów. Pod koniec lipca, 10 najlepszych z nich zostało przetestowanych i już jesienią będą one dostępne dla wszystkich fanów tej innowacyjnej formy turystyki.

Każda młoda osoba, którą zafascynowała idea questingu może dołączyć do Klubu Odkrywców. Jest to miejsce dla aktywnych poszukiwaczy przygód, którzy identyfikują się z własnym miejscem i chcą dalej propagować tę formę turystyki. Na stronie www.questing.pl znajdują się wskazówki, jak dołączyć do Klubu Odkrywców. Portal jest kompendium wiedzy o questingu, zawiera m.in. mapę dostępnych w Polsce questów wraz z ich opisami i ulotkami oraz informacje o szkoleniach z questingu.

 

O questingu:
Questing, jako forma turystyki rozpropagowany został przez amerykańską organizację Vital Communities, działającą na terenie stanu Vermont w USA. W ramach realizowanego przez nią programu „Valley Quest” do stworzenia ponad 200 questów zaangażowano m.in. uczniów szkół, skautów, stowarzyszenia historyczne oraz przedstawicieli branży turystycznej. Więcej informacji o questingu znajduje się na www.vitalcommunities.org.

O questingu w Polsce:
Największym polskim projektem questingowym, realizowany na terenie województwa świętokrzyskiego jest „Bałtów – polską stolicą questingu”. W Bałtowie powstaje 20 ścieżek edukacyjnych, w które zaangażowanych jest 20 gospodarstw agroturystycznych i 20 młodych osób – wolontariuszy. Projekt „Bałtów – polską stolicą QUESTINGU” współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2010.
Więcej informacji o questingu w Polsce znajduje się na www.questing.pl i www.baltow.questing.pl.