plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Proteus – nowa jakość w działaniach antykryzysowych

Gwałtowne zjawiska pogodowe, powodzie, awarie w elektrowniach i fabrykach, a także zagrożenia terrorystyczne, chemiczne czy biologiczne wymagają coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Właśnie w tym celu – do walki z sytuacjami kryzysowymi, bez narażania życia ludzkiego – powstaje nowoczesny system Proteus.

„Proteus z założenia ma wspierać działania służb ds. bezpieczeństwa, jak Policja, Straż Pożarna czy Centra Antykryzysowe” – tłumaczy Damian Pomaski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. „System składa się z trzech wielofunkcyjnych robotów, samolotu bezzałogowego oraz mobilnego centrum dowodzenia. Każde urządzenie pełni ściśle określoną funkcję, a zarazem jest w całości zintegrowane z całym systemem, co stanowi innowację na skalę światową.”

Prezentacja projektu odbyła się 29 czerwca 2010 roku w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów. Obecni przedstawiciele Konsorcjum, które jest realizatorem projektu, szczegółowo objaśnili praktyczne zastosowanie systemu i postępy prac.

Ukończenie systemu planowane jest na 2013 rok, ale już teraz można ocenić jego niektóre możliwości. Elementy Proteusa pracowały bowiem nad usuwaniem skutków majowej powodzi w Polsce. Spontanicznie powołana grupa ekspertów pracujących w projekcie wykorzystała rozwiązania informatyczne zaprojektowane dla mobilnego centrum dowodzenia Proteusa. W ramach działań, na zlecenie Centrów Antykryzysowych, została wykonana analiza zdjęć satelitarnych obszarów dotkniętych powodzią oraz przygotowane rekomendacje dla jak najszybszego usunięcia wody z zalanych obszarów. Dzięki tym danym, dostarczonym hydrologom i służbom interwencyjnym, ludzie mogli szybciej wrócić do swoich domów.

Wymienione działania Proteusa to jednak dopiero namiastka możliwości systemu.
„System ma być skutecznym narzędziem, które sprawi, że działanie i zarządzanie w sytuacjach kryzysowych stanie się łatwiejsze oraz jeszcze bardziej efektywne” – deklaruje Paweł Wojtkiewicz, koordynator projektu z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. „Ponadto, tworząc Proteusa, mieliśmy na uwadze bezpieczeństwo osób biorących udział w akcji ratunkowej. Roboty mobilne dotrą tam, gdzie praca ludzi jest niemożliwa lub stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ich zdrowia lub życia. Proteus sprawdzi się wszędzie tam, gdzie bezpośrednie działanie człowieka jest zbyt niebezpieczne."

Projekt w całości ma zostać zakończony w 2013 roku. Nad jego budową pracuje konsorcjum w składzie: Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna.

„Naszym zadaniem jest zaprezentowanie w 2013 roku demonstratora systemu na takim etapie zaawansowania konstrukcyjnego, aby w krótkim czasie możliwe było skonstruowanie w pełni operacyjnego prototypu systemu Proteus. Będzie on mógł być udostępniony potencjalnym odbiorcom końcowym, którzy w warunkach realnych akcji przetestują szerokie możliwości zarówno całości systemu, jak i poszczególnych jego elementów” – wyjaśnia Paweł Wojtkiewicz, koordynator projektu.

Czy przyszłość okaże się łaskawa dla Proteusa? Tego nie jesteśmy w stanie dzisiaj określić. Natomiast bezcennym zyskiem dla polskiej myśli technicznej i naukowej będą zdobyte doświadczenia, wiedza i działanie w środowisku wiodących światowych technologii. Tak więc Proteus już dziś silnie przyczynia się do innowacyjności polskiej gospodarki.

Więcej informacji na stronie: www.projektproteus.pl