plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

pobierz materiały

pobierz zdjęcia

 • chleb i mlyn zewnetrzna
 • chleb i mlyn wewnetrzna
 • zaproszenie_na_pokaz_premierowy_1.05.2012
 • wiatrak_Tokarnia
 • tokarnia
 • chata_Tokarnia
test

Poszukiwanie skarbów w Tokarni

zawody2 zewnetrzna

Już 1 maja turyści będą mogli zostać poszukiwaczami skarbów w Parku Etnograficznym w Tokarni. Wspólnie z Michałem Jureckim, piłkarzem ręcznym, będzie można odkryć bogactwo kulturowe skansenu podczas premierowego pokazu pięciu nowych questów.

Przez ostatnie dwa miesiące trenerzy questingu z Planet PR przy wsparciu merytorycznym etnografów i pracowników skansenu w Tokarni przygotowali pięć ścieżek tematycznych. Szlaki będą udostępnione zwiedzającym od początku maja. Questy dotyczące m.in. tradycji i wierzeń ludowych, zapomnianych zawodów i cechów, wykorzystywania ziół w medycynie ludowej staną się uzupełnieniem bogatej oferty edukacyjnej Parku Etnograficznego w Tokarni.

Na początku kwietnia odbyło się finalne testowanie questów. Pracownicy Parku Etnograficznego w Tokarni wraz z trenerami questingu dokładnie sprawdzili trasę pięciu ścieżek edukacyjnych, by zweryfikować mapy, punkty orientacyjne oraz miejsca ukrycia skarbów.

Skansen w Tokarni jest idealnym miejscem na przeżycie niezapomnianej przygody – mówi Leszek Zbróg, kierownik skansenu – Chłopskie chaty, zagrody i budynki, które są realistycznie odwzorowane rozpalają wyobraźnie  wielu poszukiwaczów przygód. Teraz za pomocą questów (mapek i wierszowanych zagadek) będą mogli w interesujący sposób odkryć  na nowo ogromne dziedzictwo kulturowe i historyczne zgromadzone przez lata na terenie skansenu.

Już od początku maja questy będą czekać na wszystkich zwiedzających w kasie Parku Etnograficznego w Tokarni, a także na stronach internetowych:www.mwk.com.pl i www.questing.pl.

1 maja 2012 roku o godz. 11:00 na terenie skansenu odbędzie się pokaz premierowy questów, w którym weźmie udział  Michał Jurecki,  ambasador questingu w Tokarni – wyjaśnia Beata Ryń, Kierownik Działu Marketingu, Promocji i Rozwoju Muzeum Wsi Kieleckiej – Wtedy też po raz pierwszy turyści będą mogli przejść questy i przeżyć którąś z pięciu przygód, które dla nich przygotowaliśmy. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników odkrywania skarbów do Tokarni.

Więcej informacji o questingu w Parku Etnograficznym w Tokarni na  stronie www.mwk.com.pl oraz www.questing.pl.

O questingu:

Questing, czyli turystyka z zagadkami polega na nietypowym odkrywaniu dziedzictwa regionalnego (m.in. kulturowego, przyrodniczego i historycznego), dzięki przygotowanym nieoznakowanym szlakom turystycznym (questom). W Polsce istnieje już 100 ścieżek edukacyjnych, w tym m.in. ponad 10 na terenie gminy Bałtów.

Więcej informacji o questingu w Polsce znajduje się na www.questing.pl.

Questing, jako forma turystyki rozpropagowany został przez amerykańską organizację Vital Communities, działającą na terenie stanu Vermont w USA. W ramach realizowanego przez nią programu „Valley Quest” do stworzenia ponad 200 questów zaangażowano m.in. uczniów szkół, skautów, stowarzyszenia historyczne oraz przedstawicieli branży turystycznej.