plane

Blog

test

Polsko – czeski Dzień Dziecka

IMG_0546

W sobotę, 16 czerwca, 300 dzieci z Polski i z Czech spotkało się w JuraParku w Krasiejowie w ramach I Międzynarodowego Dnia Dziecka. Program przyjaźni, objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, miał na celu integrację uczniów szkół podstawowych z terenów przygranicznych.

W projekcie realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 udział wzięło sześć samorządów: Ozimek, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Rýmařow, Přerov, Lipová Lazne.

Spotkanie w Krasiejowie rozpoczął kolorowy pochód, któremu towarzyszyły występy młodzieżowej orkiestry dętej oraz pokazy mażoretek. Następie uczestnicy spotkania wzięli udział w Festiwalu Piosenki Polsko-Czeskiej, gdzie dzieci wykonały utwory własnego autorstwa. Każdy partner przygotował również prezentację swojego miasta oraz szkoły.

Na najmłodszych czekało ponadto wiele atrakcji mających służyć wspólnej zabawie, a przez to nawiązaniu trwałych znajomości. Dzieci oprócz zwiedzenia ścieżki edukacyjnej, odwiedziły także Muzeum Paleontologiczne, Prehistorycznego Oceanarium  i wybrały się w podróż Tunelem Czasu. Następnie wykonały Rysunek Przyjaźni i wspólnie pomalowały dwa dinozaury, które od dziś można oglądać w JuraParku.

—————-
I Międzynarodowy Dzień Dziecka realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska –

Rzeczpospolita Polska 2007-2013, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu

Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu Państwa PRZEKRACZAMY GRANICE.