plane

Blog

Kontakt dla mediów

  • Lukasz Wilczynski
    Łukasz Wilczyński

    tel. 516 036 036

    l.wilczynski@planetpr.pl

  • Anna Watza
    Anna Watza

    tel. 516 086 086

    a.watza@planetpr.pl

  • Malgorzata_Szywala
    Małgorzata Szywała

    tel. 666 300 053

    m.szywala@planetpr.pl

  • Dorota_Ryciak
    Dorota Ryciak

    tel. 666 300 052

    d.ryciak@planetpr.pl

  • Katarzyna Banas
    Katarzyna Banaś

    tel. 666 300 054

    k.banas@planetpr.pl

  • Izabela Ozaist
    Izabela Ozaist

    tel. 666 300 057

    i.ozaist@planetpr.pl

  • Karolina Potempa
    Karolina Potempa

    tel. 666 300 058

    k.potempa@planetpr.pl

  • Magdalena Wymazala
    Magdalena Wymazała

    tel. 666 300 051

    m.wymazala@planetpr.pl

  • Sylwia Wozniak
    Sylwia Woźniak

    tel. 012 376 42 70

    s.wozniak@planetpr.pl

pobierz materiały

pobierz zdjęcia

  • Ikona
test

Polska reprezentacja w budowie

Ikona

Dobiega końca pierwszy etap krajowych eliminacji na  XXVI Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych. Finaliści w sierpniu będą reprezentować Polskę w Paryżu.

Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych to prestiżowy międzynarodowy konkurs dla miłośników matematyki w każdym wieku – od siedmiolatków po emerytów, przez rozpoczynających przygodę z tą nauką pierwszoklasistów, po zawodowych matematyków. To jedyny konkurs w Polsce o tak szerokim spektrum uczestników, a jednocześnie tak nietypowy. Zadania przed jakimi stawiany jest uczestnik wymagają nie tylko konkretnej wiedzy matematycznej, a bardziej logicznego myślenia i wyobraźni geometrycznej.

Pierwszy, krajowy etap jest rozgrywany korespondencyjnie (do 5 stycznia) i pozwala wyłonić półfinalistów etapu „internetowego” (17 marca). Zwycięzcy półfinału, wezmą udział w finale krajowym 12-13 maja, po zakończeniu którego zostanie wyłoniona reprezentacja Polski na międzynarodowy turniej w Paryżu w dniach 24-25 sierpnia.

W tym roku Polacy będą mieli trudniejsze zadanie, ponieważ po tym jak w zeszłym roku absolutnie zdominowali finał światowy, przywożąc 12 medali, teraz będą na pewno chcieli potwierdzić swoja dominację – mówi Piotr Tomczak w firmy Casio.

Organizatorami krajowych eliminacji są: Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Partnerami wydarzenia i fundatorami nagród są: Ambasada Francji i firma Casio.

Nazwiska półfinalistów poznamy 15 lutego.

Przykładowe zadania:

- W 2012 roku, w lutym, będzie pięć śród. Jaki będzie następny rok, w którym, w lutym, będzie pięć śród? (dla klasy IV SP)
- Jeżeli dzielimy 3195 przez 2011, to otrzymujemy 1,58876… . Jeżeli dzielimy 3195 przez 2012, to otrzymujemy 1,58797… . Dwa ilorazy mają taką samą część całkowitą: 1. Dla ilu liczb całkowitych dodatnich, przy dzieleniu przez 2011 i przy dzieleniu przez 2012, uzyskamy ilorazy o tej samej części całkowitej (wliczając w to liczbę z powyższego przykładu)? (dla studentów i uczniów szkół pomaturalnych)

Więcej informacji na: www.grymat.im.pwr.wroc.pl