plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Polska flaga na Marsie

Ideą Konwencji Mars Society jest śledzenie postępów nauki o Marsie i propagowanie nowych badań zmierzającej ku pierwszej załogowej misji na Czerwoną Planetę. Dr Robert Zubrin – gość specjalny Konwencji i zarazem prezes Mars Society – podkreślił w swoim wystąpieniu, że również Polska może odegrać dużą rolę w podboju tej planety. Naukowiec podkreślił, że mimo skromnego budżetu, nasz kraj mógłby przeprowadzić ciekawe badania, które nie tylko znacznie poszerzyłyby zasób naszej wiedzy o Marsie, ale stanowiłby także impuls mobilizujący inne europejskie kraje do realizowania ciekawych projektów. Oczywiście, za postępem nauki idzie nie tylko prestiż, ale także opłacalność gospodarcza – zwłaszcza, gdyby Polakom udało się wyspecjalizować w konkretnym obszarze badań.

Słowa Zubrina potwierdza polski naukowiec – Karol Seweryn z Centrum Badań Kosmicznych PAN, koordynator projektu Chomik. Jego zdaniem, Polacy mają szanse na wyspecjalizowanie się w badaniach geologicznych ciał niebieskich. Badania podłoża Marsa są bardzo ważne ze strategicznego punktu widzenia – wszelkie plany dotyczące wyprawy na Marsa i zbudowania tam bazy muszą się rozpocząć od zbadania gruntu Czerwonej Planety. Chomik, czyli penetrator gruntu księżyca Marsa, Phobosa, weźmie udział w marsjańskiej misji Phobis Grunt już w przyszłym roku. To jednak tylko jeden z przykładów sukcesów polskich naukowców. Innym jest algorytm RODM, autorstwa polskiego matematyka Jana Kotlarza. Podczas Konwencji Kotlarz zaprezentował skrypt mComplex, czyli kolejny element „marsjańskiego oprogramowania”.

To właśnie liczne osiągnięcia i projekty badawcze polskich naukowców sprawiły, że jubileuszowa Konwencja odbyła się w Warszawie. O sukcesach Polaków na międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich Univeristy Rover Challenge opowiadał Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska, a także sami członkowie drużyny łazika Magma. Z kolei nowoczesne rozwiązania z obszaru robotyki zaprezentowali przedstawiciele Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów.

Jubileuszowa Konwencja Mars Society zgromadziła także wielu przedstawicieli zagranicznych ośrodków naukowych. Dr Hannes Griebel z Mars Society Deutschland przedstawił koncepcję misji Archimedes, której celem jest wysłanie sondy badającej atmosferę Marsa. O klimacie planety mówił także szwajcarski naukowiec Pierre Brisson. Francję reprezentował natomiast m.in. Alain Souchier, który poruszył tematykę symulacji misji marsjańskich. Te i inne wystąpienia stanowiły doskonałą platformę wymiany myśli i poglądów na temat możliwości zdobycia Czerwonej Planety.