plane

Blog

Kontakt dla mediów

  • Lukasz Wilczynski
    Łukasz Wilczyński

    tel. 516 036 036

    l.wilczynski@planetpr.pl

  • Anna Watza
    Anna Watza

    tel. 516 086 086

    a.watza@planetpr.pl

  • Malgorzata_Szywala
    Małgorzata Szywała

    tel. 666 300 053

    m.szywala@planetpr.pl

  • Dorota_Ryciak
    Dorota Ryciak

    tel. 666 300 052

    d.ryciak@planetpr.pl

  • Katarzyna Banas
    Katarzyna Banaś

    tel. 666 300 054

    k.banas@planetpr.pl

  • Izabela Ozaist
    Izabela Ozaist

    tel. 666 300 057

    i.ozaist@planetpr.pl

  • Karolina Potempa
    Karolina Potempa

    tel. 666 300 058

    k.potempa@planetpr.pl

  • Magdalena Wymazala
    Magdalena Wymazała

    tel. 666 300 051

    m.wymazala@planetpr.pl

  • Sylwia Wozniak
    Sylwia Woźniak

    tel. 012 376 42 70

    s.wozniak@planetpr.pl

test

Polska ekspedycja na Marsa już w czerwcu

Aktualnie polskie ekipy kończą konstrukcję głównych podzespołów łazików i jednocześnie wyposażają je w kluczowe elementy, niezbędne do poruszania się po symulowanej powierzchni Marsa. Miejsce zawodów – amerykańska pustynia Utah – słynie bowiem z ekstremalnych warunków klimatycznych, które są zbliżone do tych panujących na Czerwonej Planecie. Polskie roboty muszą zmierzyć się z wysoką temperaturą oraz skrajnie niską wilgotnością powietrza.

Zeszłoroczna edycja konkursu, organizowanego przez stowarzyszenie The Mars Society, zakończyła się dużym sukcesem dla jedynej polskiej drużyny, której udało się zakwalifikować do ścisłego finału. Białostocko-toruński robot MAGMA zajął aż trzecie miejsce, ustępując jedynie łazikom amerykańskiemu oraz kanadyjskiemu. Projekt polskich robotów marsjańskich od początku wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP.

Finalne konstrukcje łazików oraz ich oficjalne nazwy zostaną zaprezentowane w połowie maja.

 

Mars Society

Mars Society Polska (MSP) jest oddziałem stowarzyszenia The Mars Society, które ma na celu doprowadzenie do załogowej misji na Marsa oraz promocję idei jego badań. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, który stworzył projekt kolonizacji Marsa, i Buzz Aldrin, astronauta amerykański, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu), naukowców, czy filmowców (m.in. reżyser Avatara – James Cameron). Więcej informacji na www.marssociety.pl