plane

Blog

Kontakt dla mediów

  • Lukasz Wilczynski
    Łukasz Wilczyński

    tel. 516 036 036

    l.wilczynski@planetpr.pl

  • Anna Watza
    Anna Watza

    tel. 516 086 086

    a.watza@planetpr.pl

  • Malgorzata_Szywala
    Małgorzata Szywała

    tel. 666 300 053

    m.szywala@planetpr.pl

  • Dorota_Ryciak
    Dorota Ryciak

    tel. 666 300 052

    d.ryciak@planetpr.pl

  • Katarzyna Banas
    Katarzyna Banaś

    tel. 666 300 054

    k.banas@planetpr.pl

  • Izabela Ozaist
    Izabela Ozaist

    tel. 666 300 057

    i.ozaist@planetpr.pl

  • Karolina Potempa
    Karolina Potempa

    tel. 666 300 058

    k.potempa@planetpr.pl

  • Magdalena Wymazala
    Magdalena Wymazała

    tel. 666 300 051

    m.wymazala@planetpr.pl

  • Sylwia Wozniak
    Sylwia Woźniak

    tel. 012 376 42 70

    s.wozniak@planetpr.pl

test

Pierwsza Medyczna Stacja Odbiorcza w Małopolsce

- W przypadku tzw. świeżego zawału serca jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na wyniki leczenia jest czas, w którym zostanie przeprowadzony zabieg udrażniania zamkniętego naczynia serca – mówi dr n. med. Aleksander Żurakowski, kierownik Małopolskiego Centrum Sercowo-Naczyniowego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Chrzanowie. – Uważa się, iż optymalnie jest, gdy taki zabieg zostanie przeprowadzony w ciągu 2-4 h od wystąpienia pierwszych objawów. Niestety, im dłuższy czas zamknięcia naczynia zaopatrującego serce w krew, tym większy zasięg martwicy narządu. Dlatego tak ważne są cenne minuty, które teraz zaoszczędzimy dzięki uruchomionej w naszym Centrum Medycznej Stacji Odbiorczej.

W dotychczasowym modelu organizacji ratownictwa medycznego w regionie chorzy z podejrzeniem zawału serca transportowani byli przez Pogotowie Ratunkowe do najbliższych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). Stamtąd, po potwierdzeniu rozpoznania zawału, następował transport kolejną karetką szpitalną (nie zawsze dostępną od razu) do ośrodka, w którym możliwe było wykonanie zabiegu angioplastyki.

- Teraz dzięki systemowi LIFENET zespoły ratunkowe karetek wyposażonych w defibrylatory LIFEPAK 12 lub 15, umożliwiające przesył wyników badań EKG, będą mogły w każdej chwili porozumieć się z kardiologiem dyżurującym w Centrum – mówi Marek Kordasiewicz, specjalista ds. telemedycyny z firmy Physio-Control, działu Medtronic Poland, która jest odpowiedzialna za wdrożenie systemu w Polsce. - Umożliwi to błyskawiczne podjęcie optymalnej decyzji o dalszym postępowaniu z pacjentem i pozwoli zaoszczędzić czas przeznaczony na wykonanie dodatkowych badań w SOR-ze.

Siecią Życia, którego serce – Medyczna Stacja Odbiorcza – znajduje się w Małopolskim Centrum Sercowo-Naczyniowym Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Chrzanowie, objęci będą mieszkańcy powiatu Olkuskiego, Wolbromia, Krzeszowic i Suchej Beskidzkiej.

System telemedycyny LIFENET działa już we wszystkich województwach. W naszym kraju w trybie całodobowym pracuje ponad 50 MSO. Mogą do nich transmitować defibrylatory z ponad 41% z karetek zakontraktowanych przez NFZ oraz z ponad 80 SOR-ów. Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce pod względem wykorzystania telemedycyny w ochronie zdrowia.