plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Offsetowane Zakopane

W sadzeniu drzewek udział wzięli m.in. znana polska snowboardzistka Jagna Marczułajtis, Krzysztof Trebunia Tutka, lider zespołu Trebunie Tutki, Franciszek Groń Gąsienica medalista olimpijski w kombinacji norweskiej, Dariusz Goździak – mistrz olimpijski w pięcioboju. Akcję wspomagali także ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR.

Akcja w Zakopanem to część ogólnopolskiego programu Fundacji Aeris Futuro pod nazwą CZAS NA LAS, nad którym Honorowy Patronat sprawuje Minister Środowiska, a działania wpisane są kampanię agendy ONZ ds. Środowiska UNEP „Obsadźmy naszą planetę”.

- Dziś każdy z nas zostawia „ślad klimatyczny” – emitujemy olbrzymie ilości dwutlenku węgla. Projekty takie jak OFFSET z TAURONEM pokazują, jak duże firmy mogą aktywnie i realnie włączyć się do globalnych działań na rzecz ochrony środowiska. Społeczne zaangażowanie takich instytucji jest dzisiaj bardzo potrzebne zdegradowanej naturze – tłumaczy Joanna Mieszkowicz, Prezes Zarządu Fundacji Aeris Futuro.

Inicjatywa sadzenia drzew pod Tatrami wyszła od Barbary Szaroty, koordynatorki projektu Act Eco, nauczycielki Gimnazjum nr 2 w Zakopanem. Projekt ten nie tylko inspiruje młodzież do działań pro-ekologicznych we własnym środowisku, ale dodatkowo aktywnie ją w te działania włącza.

Wagę angażowania młodzieży w działania proekologiczne podkreśla Jagna Marczułajtis, która aktywnie włączyła się w projekt. - Bardzo zależy mi na właściwym wychowaniu moich córek, tzn. w szacunku do przyrody, tak żeby, podobnie jak ja w dzieciństwie, mogły się nią zawsze cieszyć. Uważam, że tylko takie wychowanie może w przyszłości procentować i pomóc zachować dla przyszłych pokoleń Ziemię w niezmienionym stanie.
W ubiegłym roku w ramach akcji OFFSET z TAURONEM w Ojcowskim i Karkonoskim Parku Narodowym zasadzonych zostało 16 tys. sadzonek drzew. Trzecia, zakopiańska edycja jest dopełnieniem planów zasadzenia 20 tys. drzewek, co pozwala na zneutralizowanie 1800 ton dwutlenku węgla CO2.
Jak mówi Krzysztof Zamasz, wiceprezes TAURON Polska Energia SA – „W ramach wspierania działań związanych z ekologią, dla klientów biznesowych Grupy TAURON została przygotowana oferta produktów ekologicznych m.in. połączona z przekazywaniem określonych środków na sadzenie drzew.”

 

O Grupie TAURON

Grupa TAURON jest największym sprzedawcą energii elektrycznej w kraju i drugim pod względem wielkości jej producentem. W skład Grupy wchodzą spółki zajmujące się wydobyciem węgla, produkcją energii elektrycznej i ciepła oraz ich dystrybucją i sprzedażą. Celem holdingu jest ciągły wzrost wartości zapewniający bezpieczny zwrot zainwestowanego kapitału oraz zrównoważony rozwój i troska o środowisko naturalne. Najważniejsze zadania w tym zakresie są realizowane w spółkach wytwórczych Grupy – Południowym Koncernie Energetycznym, Elektrowni Stalowa Wola oraz EC Tychy. W 2008 roku rozpoczęła pracę warta 150 mln złotych kolejna już instalacja odsiarczania spalin w Elektrowni Jaworzno III. Ostatnio oddany został do użytku wysokosprawny blok 460 MW w Elektrowni Łagisza, dzięki któremu emisja CO2 do atmosfery jest o 25 proc. niższa niż w obecnie pracujących w koncernie blokach, a emisja dwutlenku siarki oraz tlenków azotu nie przekracza 200 mgNm3.
Więcej informacji na www.tauron-pe.pl

O projekcie ACT ECO

Projekt ACT ECO ma inspirować młodzież do podejmowania działań proekologicznych we własnym środowisku przy jednoczesnej próbie włączania się, chociażby symbolicznie, w ogólnoświatowe akcje. Innowacyjność projektu polega na połączeniu ekologii, języka angielskiego, technik komputerowych przy jednoczesnym stosowaniu interaktywnych metod w pracy dydaktycznej z młodzieżą. Inicjatorką pomysłu działania na rzecz ekologii oraz opiekunką młodzieży, która cały czas zachęca do działania jest pani Barbara Szarota. Jej koncepcja autorska projektu ACT ECO, która jest wsparciem dla młodzieży w działaniach na rzecz ochrony środowiska) sprawiła, że we wrześniu 2008 roku Dyrekcja Generalna Komisji ds. Ochrony Środowiska Komisji Europejskiej w Brukseli wyróżniła działalność Projektu ACT-ECO. Projekt realizowany w głównej mierze dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Zakopanego.
Więcej informacji na www.acteco.pl

O Fundacji AERIS FUTURO

Fundacja Aeris Futuro – jedyna w Polsce organizacja pozarządowa, która kompleksowo zajmuje się carbon offset – projektami rekompensującymi emisje gazów cieplarnianych do powietrza. Stworzyła pierwszy i jedyny w Polsce Kalkulator CO2 umożliwiający szacowanie śladu klimatycznego oraz ograniczanie i neutralizowanie (offsetowanie) go poprzez sadzenie drzew w ramach programu CZAS NA LAS. Dotychczas Fundacja posadziła ponad 700 tysięcy drzew w różnych regionach Polski – od Małopolski i Dolnego Śląska po Pomorze.
Aeris Futuro edukuje dzieci, młodzież, pracowników firm oraz promuje idee zrównoważonego rozwój i społecznej odpowiedzialności biznesu. Aktywnie od kilku lat angażuje się w działania Koalicji Klimatycznej zrzeszającej wszystkie najważniejsze organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną klimatu. Prowadzi także takie projekty jak Zielone i Zeroemisyjne Wydarzenia, Eko-Biuro, Zadedykuj Drzewko.
Więcej informacji na www.aeris.eko.org.pl