plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Nowy talent matematyczny w Polsce

W konkursie organizowanym przez Politechnikę Warszawską, wzięło udział 5000 tysięcy uczniów z 180 miejscowości z całego kraju. Podczas kilkumiesięcznych zmagań, w I i II etapie młodzi matematycy rozwiązywali zadania przez internet.

Powszechny Internetowy Konkurs, poprzez swoją formułę od wielu lat daje szanse zaprezentowania swoich możliwości osobom , które mieszkają poza dużymi miastami. Ta jak i wszystkie dotychczasowe edycje, pokazują również, że udział w matematycznych zmaganiach może bardzo pomóc w przygotowaniach do matury – mówi Piotr Tomczak z firmy Casio.

W III etapie, uczestnicy losowali zestaw 10 zadań, które następnie przesyłali tradycyjną pocztą. 152 uczniów z najlepszymi wynikami etapu internetowego zakwalifikowało się do finału, który miał miejsce 9 kwietnia na Politechnice Warszawskiej. W ciągu 3 godzin jego uczestnicy rozwiązywali 5 zadań.

Większość zadań konkursowych nie wykracza swoją tematyką poza zakres treści programowych szkoły ponadgimnazjalnej. Nie są to jednak typowe zadania szkolne, ponieważ tworzone są one z myślą o tym by wyłowić uczniów obdarzonych prawdziwym talentem matematycznym. Ich poziom trudności wzrasta wraz z etapem, a rozwiązania często wymagają twórczego myślenia – mówi Dr inż. Krzysztof Bryś z Politechniki Warszawskiej. Na przykład jedno z finałowych zadań uczestnicy rozwiązywali na wiele sposobów, ale najkrótsza droga prowadziła poprzez zauważenie i udowodnienie faktu, że iloczyn cyfr dowolnej liczby naturalnej jest nie większy niż ta liczba – dodaje Dr Bryś.

Najlepszym młodym matematykiem w Polsce okazał się Jakub Zawiślak z L.O im. ONZ z Biłgoraju. Zwycięzca tegorocznej edycji, otrzyma nagrody w postaci sprzętu komputerowego ufundowanego przez Rektora Politechniki Warszawskiej. Natomiast pozostali laureaci kalkulatory naukowe i graficzne firmy Casio m.in. ClassPad 330

Więcej informacji można znaleźć na: www.sigma.mini.pw.edu.pl