plane

Blog

Kontakt dla mediów

  • Lukasz Wilczynski
    Łukasz Wilczyński

    tel. 516 036 036

    l.wilczynski@planetpr.pl

  • Anna Watza
    Anna Watza

    tel. 516 086 086

    a.watza@planetpr.pl

  • Malgorzata_Szywala
    Małgorzata Szywała

    tel. 666 300 053

    m.szywala@planetpr.pl

  • Dorota_Ryciak
    Dorota Ryciak

    tel. 666 300 052

    d.ryciak@planetpr.pl

  • Katarzyna Banas
    Katarzyna Banaś

    tel. 666 300 054

    k.banas@planetpr.pl

  • Izabela Ozaist
    Izabela Ozaist

    tel. 666 300 057

    i.ozaist@planetpr.pl

  • Karolina Potempa
    Karolina Potempa

    tel. 666 300 058

    k.potempa@planetpr.pl

  • Magdalena Wymazala
    Magdalena Wymazała

    tel. 666 300 051

    m.wymazala@planetpr.pl

  • Sylwia Wozniak
    Sylwia Woźniak

    tel. 012 376 42 70

    s.wozniak@planetpr.pl

test

Naukowcy na największym pikniku w Europie

Piknik zgromadził rekordową liczbę 230 instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych z Polski i ze świata. Na powierzchni 40 tys. m kw., umieszczono łącznie 237 stanowisk. Zwiedzający, którzy przybyli do parku Rydza Śmigłego w Warszawie, mogli wziąć udział w rozmaitych badaniach, eksperymentach i pokazach.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się liczące 150 milionów lat małe piórko – jedno z dwóch najstarszych na świecie. Wśród młodych gości pikniku prawdziwą furorę robiły także bitwy robotów wykonanych z klocków Lego oraz humanoidalny robot Honada Asimo z Japonii, potrafiący biegać z prędkością 6 km na godzinę.

Innym japońskim akcentem tegorocznego pikniku, był matematyczny aerobik.

Mieliśmy do dyspozycji czujnik ruchu połączony z kalkulatorem graficznym. Czujnik wykonywał pomiary odległości do ucznia, który poruszał się przed nim, a kalkulator rysował wykres tej odległości od czasu – mówi Piotr Tomczak ze Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Zadaniem ucznia było takie poruszanie się przed czujnikiem, aby powstał wykres o zadanym kształcie. Dzięki możliwości połączenia kalkulatora Casio FX-9860 z projektorem, mogliśmy od razu obserwować efekt na dużym ekranie, analizować go i korygować błędy – dodaje.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych pasjonatach nauki, specjalnie dla nich Centrum Nauki Kopernik przygotowało stanowisko „Kids lab”. Tam poprzez interaktywną zabawę przyszli naukowcy ubrani w fartuchy i okulary ochronne, przyrządzali różne substancje badając ich właściwości chemiczne.

Kolejna edycja tego największego naukowego pikniku w Europie już za rok.