plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Miasto Bielsko-Biała obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia

Wszystko za sprawą jubileuszu 60-lecia administracyjnego połączenia śląskiego Bielska oraz małopolskiej Białej w jedno miasto. – Jubileusz ten jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem, ponieważ daje nam możliwość podsumowania kilkudziesięciu lat wspólnej historii od chwili administracyjnego połączenia obu miast. Chcemy jednak świętować także kilkusetletnie wspólne dzieje, ponieważ Bielsko oraz Biała, przedzielone rzeką Białą, sąsiadowały z sobą i wspólnie funkcjonowały znacznie dłużej – już od XVIII wieku – podkreśla w imieniu władz miasta Anna Zgierska, szefowa Wydziału Promocji Bielska-Białej.

Uroczystości związane z obchodami jubileuszu Bielska-Białej będą się odbywały w najbliższy weekend na kilku scenach w mieście. Dwa główne wydarzenia – koncerty gwiazd – odbędą się na bialskim Placu Ratuszowym. W sobotę o godzinie 20.00 wystąpi zespół rockowy Electric Light Orchestra, natomiast w niedzielę, również o godz. 20.00 na scenie pojawi się Basia Trzetrzelewska – polska piosenkarka jazzowa, której – jako jednej z niewielu Polek – udało się zrobić międzynarodową karierę muzyczną.

Głównym koncertom towarzyszyć będą liczne atrakcje. Na dodatkowych scenach w mieście zaplanowano występy orkiestr dętych i kapel podwórkowych. W kilkunastu drewnianych pawilonach będzie można zaopatrzyć się w produkty ekologiczne, regionalne oraz tradycyjne, a dzieci będą mogły korzystać nieodpłatnie m.in. z wesołego miasteczka, ustawionego w centrum miasta oraz z ciuchci, która będzie wyjeżdżać spod Skweru Reksia. Stoi tam pomnik Reksia, bohatera bajek produkowanych w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Kolekcjonerzy na specjalnych stoiskach będą mogli zdobyć karty okolicznościowe i znaczki, a także wymienić pieniądze na „2-złotówki Bielsko-Biała”.

Dla wielbicieli „czterech kółek” przygotowano ekspozycję samochodów Fiata, który ma jedną ze swoich fabryk w Bielsku-Białej i obchodzi w tym roku jubileusz 90-lecia obecności w Polsce. Przewidziano także kilka korowodów przejazdowych tych samochodów.

Jak podkreśla Anna Zgierska, szefowa Wydziału Promocji Miasta Bielsko-Biała, samorząd chce poprzez jubileuszowe koncerty zainteresować potencjalnych gości nie tylko skorzystaniem z jego oferty kulturalnej, ale także pokazać jego turystyczny potencjał.

Zapewne niewiele osób wie o tym, że w granicach administracyjnych Bielska-Białej jest aż 17 szczytów górskich. Najpopularniejsze z nich to Szyndzielnia (prowadzi na nią nowoczesna kolej gondolowa), Klimczok i Dębowiec. Bezpośrednio z miasta prowadzą znakowane szlaki turystyczne w różnych kierunkach i w ciągu kilkunastu minut można znaleźć się w najważniejszych rezerwatach i parkach krajobrazowych. To wszystko sprawia, że Bielsko-Biała nie bez powodu określane jest jako „miasto wśród gór” i tym samym może być swoistą bazą wypadową dla nawet najbardziej wymagających turystów – mówi Anna Zgierska.

Jubileuszowe koncerty mają być wstępem do serii wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, które zaplanowano na całe wakacje. Są to m.in.: cotygodniowe koncerty weekendowe organizowane pod hasłem „Lato z Kulturą”, Rajd Pojazdów Zabytkowych (13-17 lipca), Zlot Pojazdów Militarnych (15-17 lipca) czy Międzynarodowy Piknik Lotniczy (3-4 września).

Z kolei jesienią odbędzie się kilka dużych festiwali muzycznych – m.in. Festiwal Kompozytorów Polskich (6-8 października) oraz Konkurs Chórów Gaude Cantem (21-23 października).

Organizatorem jubileuszu 60-lecia połączenia Bielska i Białej jest gmina Bielsko-Biała, a sfinansowany on został z budżetu miasta oraz z funduszy sponsorów.

Z istniejących wzmianek wynika, że położone na Śląsku Cieszyńskim Bielsko jako miasto istnieje od XIV wieku, natomiast małopolska Biała – od XVIII wieku. Po kilkuset latach wspólnej historii oba miasta połączono administracyjnie w 1951 roku. W latach 1975 – 1999 Bielsko-Biała było stolicą województwa bielskiego, a w 1999 roku utworzono powiat bielski w granicach województwa śląskiego. W czasie II Wojny Światowej zarówno Bielsko, jak i Białą szczęśliwie ominęły zniszczenia. Za sprawą niezliczonych zachowanych zabytków w stylu secesyjnym i neorenesansowym, Bielsko-Biała jest obecnie bardzo często określane jako „Mały Wiedeń”.