plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Legiony rzymskie u stóp Łysej Góry

Dymarki Świętokrzyskie to jedyna w swoim rodzaju ogólnopolska impreza ciesząca się ogromną popularnością. W zeszłym roku dwudniowe wydarzenie odwiedziło kilkanaście tysięcy osób.

Podczas 44. edycji na gości czekać będą znane z ubiegłych lat oraz zupełnie nowe atrakcje. Tradycyjnie już głównym trzonem przedsięwzięcia będzie uzyskiwanie żelaza metodą stosowaną w okresie rzymskim, a więc przed dwoma tysiącami lat. Pokazy okraszone będą odpowiednią scenografią wprowadzającą odbiorców w klimat starożytnych czasów. Novum jednak będzie fakt, iż tym razem rozbite zostaną aż trzy piece: świętokrzyski, mazowiecki i duński.

Po raz pierwszy też uczestnicy będą mogli obejrzeć replikę rzymskiego wozu kupieckiego, eksponat Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, oraz nowopowstałą chatę brązownika. Warto zaznaczyć, że wśród specjalistów z zakresu m.in.: antycznego kowalstwa, garncarstwa, złotnictwa, tkactwa czy smolarstwa, w tym roku znajdzie się również… fryzjer, który zgromadzonym będzie oferował swoje usługi.

Każdy, kto zdecyduje się w najbliższy weekend odwiedzić Świętokrzyskie i Nową Słupię będzie mógł obejrzeć także jak wyglądały stroje i uzbrojenie celtyckie i germańskie, zobaczyć walki między barbarzyńcami oraz barbarzyńców z Rzymianami i być świadkiem targu niewolników. Świętokrzyskie Dymarki 2010 gościć będą grupę Legio XXI Rapax – jedną z największych na świecie formacji złożonej z pasjonatów historii Imperium Rzymskiego.

Dymarki to także występy muzyczne. Podczas festynu zaprezentują się nie tylko zespoły prezentujące muzykę folkową i ludową, ale również rozrywkową. Zobaczymy m.in.: Kielecki Teatr Tańca czy występu zespołu tanecznego „Świętokrzyskie Diabliki” z GOK w Rudkach, ale także występ zespołu De Mono, Oddziału Zamkniętego i Baby Rock. Zostaną również przeprowadzone liczne konkursy, w tym dla dzieci.

Więcej informacji oraz szczegółowy program imprezy na stronie www.swietokrzyskie.travel