plane

Blog

Kontakt dla mediów

  • Lukasz Wilczynski
    Łukasz Wilczyński

    tel. 516 036 036

    l.wilczynski@planetpr.pl

  • Anna Watza
    Anna Watza

    tel. 516 086 086

    a.watza@planetpr.pl

  • Malgorzata_Szywala
    Małgorzata Szywała

    tel. 666 300 053

    m.szywala@planetpr.pl

  • Dorota_Ryciak
    Dorota Ryciak

    tel. 666 300 052

    d.ryciak@planetpr.pl

  • Katarzyna Banas
    Katarzyna Banaś

    tel. 666 300 054

    k.banas@planetpr.pl

  • Izabela Ozaist
    Izabela Ozaist

    tel. 666 300 057

    i.ozaist@planetpr.pl

  • Karolina Potempa
    Karolina Potempa

    tel. 666 300 058

    k.potempa@planetpr.pl

  • Magdalena Wymazala
    Magdalena Wymazała

    tel. 666 300 051

    m.wymazala@planetpr.pl

  • Sylwia Wozniak
    Sylwia Woźniak

    tel. 012 376 42 70

    s.wozniak@planetpr.pl

test

Legiony rzymskie u stóp Łysej Góry

Dymarki Świętokrzyskie to jedyna w swoim rodzaju ogólnopolska impreza ciesząca się ogromną popularnością. W zeszłym roku dwudniowe wydarzenie odwiedziło kilkanaście tysięcy osób.

Podczas 44. edycji na gości czekać będą znane z ubiegłych lat oraz zupełnie nowe atrakcje. Tradycyjnie już głównym trzonem przedsięwzięcia będzie uzyskiwanie żelaza metodą stosowaną w okresie rzymskim, a więc przed dwoma tysiącami lat. Pokazy okraszone będą odpowiednią scenografią wprowadzającą odbiorców w klimat starożytnych czasów. Novum jednak będzie fakt, iż tym razem rozbite zostaną aż trzy piece: świętokrzyski, mazowiecki i duński.

Po raz pierwszy też uczestnicy będą mogli obejrzeć replikę rzymskiego wozu kupieckiego, eksponat Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, oraz nowopowstałą chatę brązownika. Warto zaznaczyć, że wśród specjalistów z zakresu m.in.: antycznego kowalstwa, garncarstwa, złotnictwa, tkactwa czy smolarstwa, w tym roku znajdzie się również… fryzjer, który zgromadzonym będzie oferował swoje usługi.

Każdy, kto zdecyduje się w najbliższy weekend odwiedzić Świętokrzyskie i Nową Słupię będzie mógł obejrzeć także jak wyglądały stroje i uzbrojenie celtyckie i germańskie, zobaczyć walki między barbarzyńcami oraz barbarzyńców z Rzymianami i być świadkiem targu niewolników. Świętokrzyskie Dymarki 2010 gościć będą grupę Legio XXI Rapax – jedną z największych na świecie formacji złożonej z pasjonatów historii Imperium Rzymskiego.

Dymarki to także występy muzyczne. Podczas festynu zaprezentują się nie tylko zespoły prezentujące muzykę folkową i ludową, ale również rozrywkową. Zobaczymy m.in.: Kielecki Teatr Tańca czy występu zespołu tanecznego „Świętokrzyskie Diabliki” z GOK w Rudkach, ale także występ zespołu De Mono, Oddziału Zamkniętego i Baby Rock. Zostaną również przeprowadzone liczne konkursy, w tym dla dzieci.

Więcej informacji oraz szczegółowy program imprezy na stronie www.swietokrzyskie.travel