plane

Blog

Kontakt dla mediów

  • Lukasz Wilczynski
    Łukasz Wilczyński

    tel. 516 036 036

    l.wilczynski@planetpr.pl

  • Anna Watza
    Anna Watza

    tel. 516 086 086

    a.watza@planetpr.pl

  • Malgorzata_Szywala
    Małgorzata Szywała

    tel. 666 300 053

    m.szywala@planetpr.pl

  • Dorota_Ryciak
    Dorota Ryciak

    tel. 666 300 052

    d.ryciak@planetpr.pl

  • Katarzyna Banas
    Katarzyna Banaś

    tel. 666 300 054

    k.banas@planetpr.pl

  • Izabela Ozaist
    Izabela Ozaist

    tel. 666 300 057

    i.ozaist@planetpr.pl

  • Karolina Potempa
    Karolina Potempa

    tel. 666 300 058

    k.potempa@planetpr.pl

  • Magdalena Wymazala
    Magdalena Wymazała

    tel. 666 300 051

    m.wymazala@planetpr.pl

  • Sylwia Wozniak
    Sylwia Woźniak

    tel. 012 376 42 70

    s.wozniak@planetpr.pl

test

Konstruktorzy łazikow marsjańskich u premiera

Premier podkreślił, że międzynarodowe sukcesy pomagają budować dumę wszystkich pokoleń Polaków. – Nie zawsze wierzyliśmy, że doczekamy takiego momentu, kiedy Polacy będą budzili respekt na świecie nie tylko dlatego, że mają dramatyczną historię, ale głównie dlatego, że w wielu różnych najtrudniejszych konkurencjach potrafią być najlepsi na świecie – kontynuował.

Młodzi konstruktorzy z całej Polski zaprezentowali szereg wynalazków. Na spotkaniu obecni byli także twórcy łazików Magma 2, Scorpio i Copernicus, które zwyciężyły w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge (URC) w USA, pokonując Kanadyjczyków oraz Amerykanów. Magma 2, zbudowany na Politechnice Białostockiej, zajął pierwsze miejsce. Dwa inne polskie łaziki, zbudowane na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zajęły odpowiednio czwarte oraz szóste miejsce. – Ktoś mógłby pomyśleć, że to kolejny film science-fiction, ale to konkretna informacja, że nasi są najlepsi i pokonują młodych ludzi z krajów z wielkim dorobkiem kosmicznym – podsumował premier.

- Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w tak fantastycznym gronie młodych naukowców i konstruktorów. Mamy nadzieję, że sukcesy wszystkich obecnych na tym spotkaniu będą inspirować młodych ludzi do rozwijania swoich pasji. – dziękował premierowi Łukasz Wilczyński, rzecznik Mars Society Polska. Wierzymy też, że tego typu wydarzenia, przekonają firmy, instytucji czy osoby prywatne do inwestowania w polską naukę i wspierania młodych naukowców. Może to bowiem przynieść nie tylko prestiż Polsce, ale również wymierne korzyści ekonomiczne. – dodał Wilczyński, wręczając premierowi na pamiątkę koszulkę z emblematemi zwycięskiego zespołu Magma2.

Polską ekspedycję do Stanów Zjednoczonych zorganizowało stowarzyszenie Mars Society Polska we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Casio Exilim oraz Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP.

Więcej szczegółów na temat samej wyprawy można znaleźć na stronie www.polskanamarsa.pl