plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Innowacje antykryzysowe z Polski

 

W czerwcu projekt Proteus został po raz pierwszy zaprezentowany na arenie międzynarodowej. Na miejsce prezentacji wybrano Międzynarodowe Targi Ochrony Przeciwpożarowej, Ratownictwa, Bezpieczeństwa i Zabezpieczeń Interschutz 2010, odbywające się Lipsku.

Na targach udało się zaprezentować próbki technologii stosowanych w projekcie, a Laboratoria Badawcze Systemów Mobilnych Politechniki Poznańskiej przedstawiły w pełni operacyjny samolot bezzałogowy „Żuraw". Możliwości samolotu, w tym zasięg i wyjątkowo długi czas operacyjny, spotkały się z uznaniem służb interwencyjnych, specjalistów i dziennikarzy z całego świata. Integralną częścią ekspozycji samolotu bezzałogowego było oprogramowanie konsoli operatora (systemy do kontroli lotu oraz podgląd danych z czujników i kamer).

Przedstawiciele Konsorcjum Proteus otrzymali również deklaracje poważnego zainteresowania kupnem gotowego produktu, który w znaczący sposób mógłby się przyczynić do poprawy jakości reagowania i przeciwdziałania w sytuacjach kryzysowych.

Proteus to ultranowoczesny, zintegrowany system przeznaczony do działań antykryzysowych i antyterrorystycznych. Składa się z trzech wielofunkcyjnych robotów, samolotu bezzałogowego oraz mobilnego centrum dowodzenia. Proteus stanowi odpowiedź na liczne wyzwania, przed którymi stoją służby bezpieczeństwa, jak gwałtowne zjawiska pogodowe, powodzie, a nawet zagrożenia terrorystyczne, chemiczne oraz biologiczne.

„Innowacyjne rozwiązania Proteusa zostały docenione przez międzynarodowych ekspertów obecnych w Lipsku” – podkreśla Paweł Wojtkiewicz, koordynator projektu. „Targi Interschutz należą do jednych z najważniejszych wydarzeń branżowych na świecie. Cieszymy się, że w tym roku również Polska mogła zaprezentować swoje rozwiązania z zakresu systemów bezpieczeństwa, a system Proteus wzbudził powszechne zainteresowanie wśród ekspertów i uczestników targów.”

Powodzenie systemu Proteus podczas targów w Lipsku pozwala z optymizmem spojrzeć na przyszłość tego w całości polskiego projektu.

***
Projekt Proteus, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2009-2013, realizowany jest przez konsorcjum wiodących ośrodków naukowych w Polsce: Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska oraz Wojskowa Akademia Techniczna.
Więcej informacji na stronie: www.projektproteus.pl