plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Grodzisk Mazowiecki kolejnym węzłem w Sieci Życia

Dla osób, u których podejrzewa się zawał serca, każda zaoszczędzona minuta to szansa na skuteczną pomoc i całkowity powrót do zdrowia. Dlatego priorytetem staje się jak najszybsze przekazanie pacjenta pod opiekę lekarza, najlepiej przed upływem tzw. złotej godziny – mówi dr n. med. Maciej Zarębiński, Kierownik Pracowni Hemodynamiki. Dzięki systemowi wdrożonemu w naszym szpitalu będziemy mogli ocenić stan pacjenta od razu po dotarciu do niego, co znacznie skróci średni czas transportu chorego na zabieg.

Schemat postępowania w systemie telemedycyny ratunkowej LIFENET jest prosty. Wykonane przez zespół pogotowia ratunkowego badanie EKG zostaje przesłane za pomocą telefonu komórkowego do szpitala, w którym znajduje się Medyczna Stacja Odbiorcza LIFENET. Na podstawie przesłanych danych, kardiolog dyżurujący w pracowni hemodynamicznej ocenia stan pacjenta i podejmuje decyzję o tym, gdzie należy go przetransportować. Poważnie chorzy kierowani są bezpośrednio na ratujący życie zabieg poszerzenia zwężonych lub zatkanych naczyń krwionośnych serca (tzw. angioplastykę). Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas przeznaczony na wykonanie dodatkowych badań w szpitalu rejonowym.

W Pracowni Hemodynamiki Specjalistycznego Szpitala Zachodniego serce LIFENETU, a więc Medyczna Stacja Odbiorcza znajduje się od 14 grudnia. Do Stacji mogą aktualnie transmitować wynik EKG trzy karetki z Sochaczewa i jeden defibrylator Lifepak 12 znajdujący się w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, również w Sochaczewie – mówi Andrzej Kosik, ekspert ds. telemedycyny z Physio-Control, działu firmy Medtronic Poland. W najbliższym czasie nastąpi dalsza rozbudowa systemu telemedycyny, po której wynik badania EKG transmitować będą mogły dodatkowo trzy karetki z miejscowości Błonie, dwie z Pruszkowa oraz Izby Przyjęć z dwóch pruszkowskich szpitali. 

Sieć Życia LIFENET działa już niemal we wszystkich województwach. W Polsce w trybie całodobowym pracuje ponad 40 Medycznych Stacji Odbiorczych. Największa ich liczba działa obecnie na Mazowszu i Śląsku. Od 2004 roku do dzisiaj przeprowadzono ponad 15 tys. transmisji badań EKG. Każdy przesył medycznych danych łączy się z większą szansą na ograniczenie w Polsce liczby zgonów będących rezultatem zawału serca.