plane

Blog

Kontakt dla mediów

  • Lukasz Wilczynski
    Łukasz Wilczyński

    tel. 516 036 036

    l.wilczynski@planetpr.pl

  • Anna Watza
    Anna Watza

    tel. 516 086 086

    a.watza@planetpr.pl

  • Malgorzata_Szywala
    Małgorzata Szywała

    tel. 666 300 053

    m.szywala@planetpr.pl

  • Dorota_Ryciak
    Dorota Ryciak

    tel. 666 300 052

    d.ryciak@planetpr.pl

  • Katarzyna Banas
    Katarzyna Banaś

    tel. 666 300 054

    k.banas@planetpr.pl

  • Izabela Ozaist
    Izabela Ozaist

    tel. 666 300 057

    i.ozaist@planetpr.pl

  • Karolina Potempa
    Karolina Potempa

    tel. 666 300 058

    k.potempa@planetpr.pl

  • Magdalena Wymazala
    Magdalena Wymazała

    tel. 666 300 051

    m.wymazala@planetpr.pl

  • Sylwia Wozniak
    Sylwia Woźniak

    tel. 012 376 42 70

    s.wozniak@planetpr.pl

test

Góry Świętokrzyskie kryją najstarsze na świecie ślady dinozaurów!

Kierownikiem zespołu, który dokonał odkrycia był polski paleontolog, Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego, który w styczniu tego roku zasłynął jako współodkrywca śladów dewońskiego tetrapoda.

Ślady dinozaurów, które odkryto w okolicach Baranowa, Wiórów i Stryczowic, pochodzą sprzed 250 mln lat. Niewielkie zwierzęta przeszły po terenie dzisiejszych Gór Świętokrzyskich zaledwie niecałe dwa miliony lat po tzw. wymieraniu permskim, największej tego typu katastrofie w dziejach Ziemi. Okazuje się tym samym, że dinozaury pojawiły się na świecie, nie jak do tej pory sądzono, 15-20 mln po katastrofie, ale dużo wcześniej. Po tym odkryciu ich historia musi zostać spisana na nowo!

Prorotodactylus – taką nazwę nadali odkrywcy zwierzęciu, które swoje ślady pozostawiło w Świętokrzyskiem. Znalezione odciski nie są duże – mają 3,58 centymetra długości. Nie wiemy dokładnie jak wyglądał krewniak dinozaurów, na postawie odnalezionych śladów naukowcy wysuwają przypuszczenia, że wielkością zbliżony był do dwu- trzy kilogramowego kota. Poruszał się także na czterech łapach.

Do tej pory wszystkie istotne skamieliny i ślady odkrywano w Argentynie lub w południowo-zachodniej części USA. Te z Polski dokonają przełomu w rozumieniu ewolucji pierwszych dinozaurów!