plane

Blog

Kontakt dla mediów

  • Lukasz Wilczynski
    Łukasz Wilczyński

    tel. 516 036 036

    l.wilczynski@planetpr.pl

  • Anna Watza
    Anna Watza

    tel. 516 086 086

    a.watza@planetpr.pl

  • Malgorzata_Szywala
    Małgorzata Szywała

    tel. 666 300 053

    m.szywala@planetpr.pl

  • Dorota_Ryciak
    Dorota Ryciak

    tel. 666 300 052

    d.ryciak@planetpr.pl

  • Katarzyna Banas
    Katarzyna Banaś

    tel. 666 300 054

    k.banas@planetpr.pl

  • Izabela Ozaist
    Izabela Ozaist

    tel. 666 300 057

    i.ozaist@planetpr.pl

  • Karolina Potempa
    Karolina Potempa

    tel. 666 300 058

    k.potempa@planetpr.pl

  • Magdalena Wymazala
    Magdalena Wymazała

    tel. 666 300 051

    m.wymazala@planetpr.pl

  • Sylwia Wozniak
    Sylwia Woźniak

    tel. 012 376 42 70

    s.wozniak@planetpr.pl

test

Dr Lucas w Szpitalu Rydygiera w Krakowie

Lucas jest nowoczesnym urządzeniem, które służy do automatycznej kompresji klatki piersiowej w razie wystąpienia Nagłego Zatrzymania Krążenia. Dr Lucas wykonuje 100 ucisków na minutę, o głębokości kompresji około 5 cm, czyli zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji z 2010 roku.

Zaletą Lucasa jest jego mobilność oraz możliwość szybkiego montażu. Urządzenie waży zaledwie 6,5 kg a czas przygotowania urządzenia do pracy to nie więcej niż 15 sekund – mówi Dominik Orchel, konsultant techniczny firmy Physio-Control działu Medtronic. Wykorzystanie Lucasa pozwala zaoszczędzić cenne minuty, które podczas akcji ratunkowej mogą okazać się decydujące w walce o życie poszkodowanego. Urządzenie to ułatwia pracę ratowników, którzy w czasie gdy Lucas wykonuje masaż serca mogą zająć się innymi czynnościami ratunkowymi – mówi Wojciech Mudyna Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera w Krakowie.
Nawet doświadczeni ratownicy po kilkunastu minutach prowadzenia masażu serca odczuwają zmęczenie, które może skutkować zmianą rytmu czy też głębokością kompresji. W przeciwieństwie do ratownika, Lucas nigdy się nie męczy i zapewnia stale precyzyjne uciski – dodaje Lek. med. Wojciech Mudyna.

Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej pacjenta trwa kilkanaście sekund – polega na wsunięciu pod plecy deski stabilizującej, nałożeniu górnej części w postaci podkładki uciskającej oraz zapięciu rąk pacjenta pasami mocującymi. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu pacjenta.