plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Dr Lucas w Szpitalu Rydygiera w Krakowie

Lucas jest nowoczesnym urządzeniem, które służy do automatycznej kompresji klatki piersiowej w razie wystąpienia Nagłego Zatrzymania Krążenia. Dr Lucas wykonuje 100 ucisków na minutę, o głębokości kompresji około 5 cm, czyli zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji z 2010 roku.

Zaletą Lucasa jest jego mobilność oraz możliwość szybkiego montażu. Urządzenie waży zaledwie 6,5 kg a czas przygotowania urządzenia do pracy to nie więcej niż 15 sekund – mówi Dominik Orchel, konsultant techniczny firmy Physio-Control działu Medtronic. Wykorzystanie Lucasa pozwala zaoszczędzić cenne minuty, które podczas akcji ratunkowej mogą okazać się decydujące w walce o życie poszkodowanego. Urządzenie to ułatwia pracę ratowników, którzy w czasie gdy Lucas wykonuje masaż serca mogą zająć się innymi czynnościami ratunkowymi – mówi Wojciech Mudyna Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera w Krakowie.
Nawet doświadczeni ratownicy po kilkunastu minutach prowadzenia masażu serca odczuwają zmęczenie, które może skutkować zmianą rytmu czy też głębokością kompresji. W przeciwieństwie do ratownika, Lucas nigdy się nie męczy i zapewnia stale precyzyjne uciski – dodaje Lek. med. Wojciech Mudyna.

Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej pacjenta trwa kilkanaście sekund – polega na wsunięciu pod plecy deski stabilizującej, nałożeniu górnej części w postaci podkładki uciskającej oraz zapięciu rąk pacjenta pasami mocującymi. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu pacjenta.