plane

Blog

test

Dr LUCAS pomaga na Podlasiu

LUCAS_MG_5999

Białostockie Pogotowie Ratunkowe zostało wyposażone w 4 LUCASy – urządzenia do automatycznej resuscytacji. Sprzęt będzie pomagał ratować ludzkie życie w karetkach w Drohiczynie, Mońkach, Suchowoli i Białymstoku.

LUCAS™ jest urządzeniem zasilanym energia elektryczną ( akumulator lub gniazdo 230V AC), które służy do kompresji klatki piersiowej w razie wystąpienia Nagłego Zatrzymania Krążenia. Zasilany akumulatorem, automatycznie wykonuje masaż serca, dając pewność, że kompresja będzie prowadzona ściśle według najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. Zgodnie z nimi masaż serca prowadzony jest bezustannie, w tempie 100 (±5) uciśnięć na minutę, o głębokości 5 cm. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu pacjenta.

Główną zaletą LUCASa jest efektywność jego pracy. Gdy podczas wykonywania kilkuminutowej resuscytacji ludzkie siły słabną, LUCAS zawsze zapewnia stały, jednostajny rytm uciśnięć o prawidłowej głębokości – mówi Andrzej Kosik z Physio-Control.- Nawet doświadczeni ratownicy po kilku minutach prowadzenia masażu serca odczuwają zmęczenie. Ręcznie nie da się utrzymać takiego tempa. Żaden mężczyzna nawet potężny i bardzo silny, nie jest w stanie osiągnąć takich samych efektów, jakie osiąga LUCAS – dodaje.

Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej pacjenta trwa kilkanaście sekund – polega na wsunięciu pod plecy deski stabilizującej, nałożeniu górnej części w postaci podkładki uciskającej oraz zapięciu rąk pacjenta pasami mocującymi. Konstrukcja urządzenia pozwala na prowadzenie defibrylacji pacjenta bez konieczności zdejmowania LUCASa. Unikalną cechą urządzenia jest możliwość prowadzenia akcji ratowniczej przez godzinę, bez potrzeby wyłączania sprzętu i przy jednoczesnej defibrylacji. Można go zastosować podczas transportu pacjenta do szpitala czy też w przypadku zatrzymania krążenia.

Doceniamy przede wszystkim to, że w czasie, kiedy urządzenie wykonuje masaż serca, lekarz czy ratownik może spokojnie przeprowadzać inne, konieczne zabiegi – mówi Mirosław Tarasiuk, dyrektor ds. medycznych Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.- LUCAS, w przeciwieństwie do człowieka, nigdy się nie męczy. Można powiedzieć, że to „dodatkowa para rąk” do pomocy – dodaje dyrektor.

Urządzenie potocznie nazywane przez lekarzy i ratowników dr Lucasem pomaga w kilku polskich szpitalach. Jego niezawodność, wydajność oraz łatwość w obsłudze docenia coraz więcej pracowników Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, zespołów Ratownictwa Medycznego, Pracowni Kardiologii Inwazyjnej czy Oddziałów Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. Urządzenie wykorzystywane jest nie tylko przez zespoły wyjazdowe pogotowia ratunkowego, ale również stacjonarnie w szpitalach. Na terenie województwa podlaskiego LUCASy już pracują w 3 Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. W szpitalach wojewódzkich w Białymstoku oraz Suwałkach, a także powiatowym szpitalu w Hajnówce.

 

 

Specyfikacja techniczna urządzenia:

Urządzenie: LUCAS 2™ CPR

Producent: JOLIFE

Dystrybutor: Physio-Control, dział firmy Medtronic.

Źródło zasilania: powietrze z instalacji szpitalnej oraz specjalnie przystosowanej butli o ciśnieniu 3,2 – 6 barów.

Kompresja: 100 ± 10 uciśnięć na minutę osiągalna w przedziale temperatur (+15°C do +35°C).

Stosunek czasu ucisku do relaksacji: 50% / 50%

Siła kompresji: 530 – 600 N

Głębokość kompresji: 5 cm

Wyposażenie aparatu: torba, deska pod plecy, podkładka stabilizująca głowę, pasy do mocowania rąk pacjenta do urządzenia, wąż przedłużający (3,5 m)

Cechy fizyczne urządzenia:

- waga: 7,8 kg

- po włożeniu do torby: (szer. x wys. x głęb.): 330 mm x 650 mm x 220 mm

- po rozłożeniu: (szer. x wys. x głęb.): 500 mm x 538 mm x 230 mm

 

O Physio-Control

Physio-Control jest czołowym producentem i dystrybutorem sprzętu do ratowania życia (seria defibrylatorów LIFEPAK®), urządzenia do automatycznej resuscytacji LUCAS™ oraz dostawcą rozwiązań z zakresu telemedycyny (sieć LIFENET®). Misją firmy jest pomaganie ofiarom w nagłych stanach kardiologicznych, począwszy od pierwszej pomocy udzielanej na miejscu zdarzenia, przez opiekę jednostek pogotowia ratunkowego, aż do stabilizacji stanu pacjenta w ośrodku zdrowia