plane

Blog

test

Bielsko-Biała z wysokości

piknik_miniaturka

Pokazy lotnicze, loty widokowe nad Bielsko – Białą oraz skok z samolotu w specjalnym kombinezonie (wingsuit flying) to główne atrakcje VIII Międzynarodowego Pikniku Lotniczego, który odbędzie się w najbliższy weekend (3 – 4 września br.) na terenie lotniska w Bielsku-Białej (Aleksandrowice).

W Bielsku – Białej, które związane jest z lotnictwem od 75 lat, przez dwa dni będzie można podziwiać gwiazdy lotniczej akrobacji. Na niebie zobaczymy m. in Jurgisa Kairysa, a także zespół Air Bandits, który wystąpi w swoim najnowszym, okraszonym efektami pirotechnicznymi pokazie. Po raz pierwszy będzie można obejrzeć swobodny lot skoczka ubranego w specjalny kombinezon „żywe skrzydło” umożliwiający szybowanie bez spadochronu. Organizatorzy zaplanowali także wiele atrakcji dla całej rodziny. Loty widokowe nad Bielskiem, loty balonem, zapoznawcze loty helikopterem na symulatorze, a także pokazy skoków na motocyklu freestylowym. Nie zabraknie również koncertów (m.in. Miejskiej Orkiestry Dętej, zespołu Gang Olsena i Bad Falcon) oraz pokazów sztucznych ogni, a dla dzieci miasteczka zabaw.

 Celem organizacji Pikniku Lotniczego jest przede wszystkim popularyzacja lotnictwa i sportów lotniczych w społeczeństwie – mówi Zbigniew Weksej z Aeroklubu w Bielsku-Białej – Staramy się przedstawić różne formy latania, od balonów, paralotni i szybowców, do wyczynowych akrobacji lotniczych czy lotnictwa pożarniczego. Dzisiaj lotnictwo jest lepiej dostępne niż kiedyś i przez wielu pilotów traktowane jako forma sportu i rekreacji.

Piknik Lotniczy jest nie tylko atrakcją dla mieszkańców miasta, ale przyciąga również wielu gości z kraju i z zagranicy, którzy co roku tłumnie uczestniczą w wydarzeniu – Ze względu na różnorodność demonstrowanego sprzętu i dyscyplin lotniczych wzmaga zainteresowanie lotnictwem jako formą sportu, bądź zawodu pilota, mechanika czy technika lotniczego. W bielskich firmach lotniczych pracuje dzisiaj kilkaset osób, a ponieważ dziedzina GA (General Aviation) coraz bardziej się rozwija, daje to dobre perspektywy na przyszłość – dodaje Zbigniew Weksej.

Piknik lotniczy wpisuje się w tradycję lotniczą Bielska – Białej, która ma 75 lat. Przed II Wojną Światową to właśnie tutaj swoją siedzibę miała słynna Szkoła Pilotów. Natomiast po wojnie utworzono Zakłady Szybowcowe, które w ciągu kilkudziesięciu lat wyprodukowały ponad 5 tysięcy szybowców w ponad 50 typach. Po upadku zakładów powstało kilkanaście firm lotniczych produkujących szybowce, samoloty ultralekkie i samoloty dyspozycyjne, świadczących usługi serwisowe i remontowe. Dziś lotnictwo i jego obsługa to w skali miasta kilkaset miejsc pracy w firmach korzystających z najnowszych technologii i wiedzy.

 Więcej informacji o pikniku na www.pikniklotniczy.pl.