plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Bezpieczniej w górach dzięki defibrylatorom

 

Według statystyk GOPR, rocznie ratownicy muszą wyruszać do ponad 4 tysięcy interwencji. Często działają oni w ekstremalnych warunkach górskich – dlatego bardzo ważne jest, aby ekipy ratowników wyposażone były w profesjonalny sprzęt medyczny, który ułatwia pracę i przyspiesza akcję ratowniczą.

„W przypadku ratowania życia ludzkiego, często liczy się każda sekunda – wyjaśnia dr Paweł Jonek, lekarz grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR. „Dlatego od 2005 roku GOPR realizuje program wprowadzenia defibrylacji na obszarach górskich. Obecnie posiadamy około 40 defibrylatorów, z których większość jest kompatybilna z defibrylatorami Lifepak obecnymi w śmigłowcach ratunkowych LPR.”

Wałbrzyska grupa GOPR zakupiła w październiku 3 defibrylatory AED Lifepak 1000, które umocnią sieć defibrylacji na obszarze gór. Co ważne, zakupione defibrylatory są kompatybilne z defibrylatorami obecnymi na pokładzie eurocopterów.

„Defibrylator AED Lifepak współdziała z defibrylatorami obecnymi na pokładzie eurocopterów LPR” – wyjaśnia dr Paweł Jonek. „W praktyce oznacza to, że elektrody nie muszą być odrywane od poszkodowanego, ale przepina się jedynie kabel między urządzeniami. Ten z pozoru mało znaczący drobiazg pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu i usprawnia akcję ratunkową. Pamiętajmy, że w sytuacji ratowania życia, w grę wchodzą silne emocje samych ratowników i każde ułatwienie jest wówczas niezwykle cenne i pomocne.”

Za przykładem ratowników GOPR idą również właściciele schronisk i zaopatrują je w defibrylatory AED. „Użycie defibrylatora AED jest konieczne w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia.” – wyjaśnia Marek Kordasiewicz z Physio-Control produkującej defibrylatory AED. „Szanse ofiary na przeżycie maleją z każdą upływającą minutą. Defibrylator obecny w schronisku może nierzadko uratować komuś życie, zwłaszcza że jego użycie jest bardzo proste i intuicyjne.”

Sieć bezpiecznych schronisk rozwija się, jednak pierwszym z nich było schronisko w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach Orlu. „Decyzja zakupu Lifepaka wiązała się z faktem, że schronisko jest oddalone od cywilizacji, a zimą jest w ogóle niedostępne dla transportu kołowego” – wyjaśnia Stanisław Kornafel, szef schroniska „Orle” w Szklarskiej Porębie. „Ponadto, gośćmi schroniska są nie tylko turyści, ale także amatorzy sportów zimowych, którzy są jednak ludźmi w różnym wieku i o różnej kondycji. Dlatego lepiej być przygotowanym.”