plane

Blog

test

Bałtowskie questy prawie gotowe

364e9ead6fa7dc6ec392b10de75d053f

W gminie Bałtów odbyło się finalne testowanie questów, które powstały w ramach projektu „Bałtów – stolicą polskiego questingu”. Bałtowskie questy będą dostępne dla wszystkich zwiedzających już wczesną jesienią.

Przez ostatni rok dwadzieścia młodych osób – wolontariuszy z klubu „ Junior Bałt” oraz dwudziestu przedstawicieli gospodarstw agroturystycznych z gminy Bałtów, przy wsparciu trenera questingu stworzyła 10 nowych questów. Pozwolą one w interesujący sposób odkryć na nowo uroki i historię gminy Bałtów. Szlaki z zagadkami to nowa forma turystyki, która łączy edukację z przygodą. W Bałtowie można więc poznać m.in. walory pracy w gospodarstwie rolnym, wykorzystanie wielu rodzajów drzew w życiu człowieka, rutynowe zadania wojsk niemieckich stacjonujących podczas II Wojny Światowej w gminie Bałtów czy nauczyć się posługiwać kompasem.

Od początku projektu, młodzież aktywnie zaangażowała się w zdobywanie wiedzy o własnym regionie. Otrzymując ciekawe narzędzie w postaci questingu poznali swoje dziedzictwo i przywrócili do życia zapomniane postacie, wartościowe miejsca czy legendy – wyjaśnia Jarosław Kuba ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów.

Questing zmienił postawy młodych ludzi – dodaje Edyta Lenart, opiekunka wolontariuszy –Tworząc questy zaczęli rozmawiać z mieszkańcami swojej gminy, sąsiadami, a wręcz współpracować przy układaniu zagadek i tworzeniu map. Podczas spotkań i warsztatów z questingu nawiązały się przyjaźnie. Questing stał się dla nich świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

W ostatni weekend sierpnia mieszkańcy gminy Bałtów ponownie spotkali się, by finalnie przetestować questy, nad którymi pracowali przez ostatnie miesiące. Wolontariusze wraz z trenerem questingu dokładnie sprawdzili trasę 10 ścieżek edukacyjnych, by zweryfikować mapy, punkty orientacyjne oraz miejsca ukrycia skarbu. Do wspólnego testowania questów zostali zaproszeni także ochotnicy, którzy po raz pierwszy przeszli trasę nowych ścieżek edukacyjnych. Ich cenne spostrzeżenia dotyczące szlaków zostaną wzięte pod uwagę w finalnej wersji questów.

Bałtowskie questy są wynikiem ciężkiej, ale pasjonującej pracy odkrywania własnego regionu przez ich mieszkańców – mówi Łukasz Wilczyński z Planet PR, trener questingu – Questy są już prawie gotowe – pozostało tylko ich graficzne przygotowanie w formie ulotek. Już wczesną jesienią będzie można wyruszyć w trasy, by odkryć naturalne i kulturalne dziedzictwo Bałtowa.

Więcej informacji o projekcie „Bałtów – polską stolicą questingu” oraz o questingu na www.baltow.questing.pl i www.questing.pl 

Projekt „Bałtów – polską stolicą QUESTINGU” współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2010.