plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

test

Bałtów drugą stolicą Polski

Trwający od zeszłego roku największy projekt questingu w Polsce pn. „Bałtów – polską stolicą questingu” wszedł właśnie w drugi i ostatni etap. Wolontariusze oraz właściciele gospodarstw agroturystycznych, którzy przystąpili do projektu, przedstawili z końcem maja swoje pomysły i propozycje questów. Wybrane projekty zostaną dopracowane i oddane do użytku w formie gotowych ścieżek edukacyjnych już na jesieni.

W skład komisji konkursowej oceniającej przygotowane pomysły weszli Jarosław Kuba, dyrektor Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów BAŁT, Łukasz Wilczyński, trener questingu z agencji Planet PR, Zdzisław Kałamaga, Starosta Ostrowiecki oraz Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Jak przyznaje Jacek Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego, wszystkie propozycje przedstawione na spotkaniu były ciekawe i zasługują na docenienie. Dlatego zdecydowaliśmy wspólnie o wyróżnieniu dziesięciu najlepszych propozycji, zaś finalnie o dopracowaniu wszystkich dwudziestu questów. Wierzę, że staną się jedną ze sztandarowych atrakcji turystycznych gminy Bałtów, ale i samego województwa Świętokrzyskiego – dodaje.

Wśród wyróżnionych projektów questów znalazły się ścieżki edukacyjne mające na celu odkrywanie różnych walorów pracy w gospodarstwie rolnym, wykorzystania wielu rodzajów drzew w życiu człowieka, przeznaczenia poszczególnych ziół w medycynie ludowej oraz w kuchni, poznaniu życia Księżnej Druckiej-Lubeckiej, przekazaniu opowieści o podziemnej rzece Wolance z perspektywy bohaterów książek o Dolinie Muminków, czy też przybliżające rutynowe zadania stacjonujących w gminie Bałtów wojsk niemieckich podczas drugiej wojny światowej.

W porównaniu do stanu sprzed początku projektu da się zauważyć niesamowity wzrost wiedzy o regionie oraz zaangażowania do jej zdobywania przez uczestników projektu. Otrzymując ciekawe narzędzie w postaci questingu byli w stanie odkryć na nowo swoje dziedzictwo i przywrócić do życia zapomniane postacie, wartościowe miejsca czy legendy – dodaje Łukasz Wilczyński z Planet PR, który pracował z wolontariuszami i właścicielami gospodarstw od samego początku projektu. Warto poznać tych młodych ludzi, których pasja do odkrywania własnego regionu może być naprawdę zaraźliwa. Więcej o nich można przeczytać na stronie www.questing.pl oraz baltow.questing.pl – dodaje.

Projekt „Bałtów – polską stolicą QUESTINGU” współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2010.