plane

Blog

Kontakt dla mediów

 • Lukasz Wilczynski
  Łukasz Wilczyński

  tel. 516 036 036

  l.wilczynski@planetpr.pl

 • Anna Watza
  Anna Watza

  tel. 516 086 086

  a.watza@planetpr.pl

 • Malgorzata_Szywala
  Małgorzata Szywała

  tel. 666 300 053

  m.szywala@planetpr.pl

 • Dorota_Ryciak
  Dorota Ryciak

  tel. 666 300 052

  d.ryciak@planetpr.pl

 • Katarzyna Banas
  Katarzyna Banaś

  tel. 666 300 054

  k.banas@planetpr.pl

 • Izabela Ozaist
  Izabela Ozaist

  tel. 666 300 057

  i.ozaist@planetpr.pl

 • Karolina Potempa
  Karolina Potempa

  tel. 666 300 058

  k.potempa@planetpr.pl

 • Magdalena Wymazala
  Magdalena Wymazała

  tel. 666 300 051

  m.wymazala@planetpr.pl

 • Sylwia Wozniak
  Sylwia Woźniak

  tel. 012 376 42 70

  s.wozniak@planetpr.pl

pobierz materiały

pobierz zdjęcia

 • Festiwal_Kompozytorów_Polskich3
 • Festiwal_Kompozytorów_Polskich4
 • Festiwal_Kompozytorów_Polskich
 • Festiwal_Kompozytorów_Polskich2
test

4 dni muzyki filmowej w Bielsku-Białej

Festiwal_Kompozytorów_Polskich

Od 5 do 8 października br. w Bielsku-Białej potrwa prawdziwa muzyczna uczta dla miłośników muzyki filmowej – Festiwal Kompozytorów Polskich. W czasie festiwalu wystąpią m.in. Iwona Hossa z towarzyszeniem Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego oraz znany na całym świecie skrzypek i saksofonista Vadim Brodsky.

Tegoroczne dni festiwalowe wypełni polska muzyka filmowa. Podczas koncertów rozbrzmiewać będą kompozycje m.in. Jana A.P. Kaczmarka, Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego, Andrzeja Kurylewicza. Będzie można usłyszeć muzykę do filmów: „Marzyciel”, „Wojna i pokój”, „Ziemia Obiecana”, „Pan Tadeusz”, „Dracula”. Wszystkie koncerty odbywać się będą w Bielskim Centrum Kultury.

Festiwal to okazja do pełniejszego poznania twórczości polskich autorów muzyki filmowej i odkrycia na nowo kompozycji znanych z kina i telewizji – mówi Jerzy Pieszka, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej – To również okazja do spotkania z wybitnymi kompozytorami: z Janem A.P. Kaczmarkiem– laureatem Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, Wojciechem Kilarem – autorem muzyki do kilkudziesięciu dzieł polskiej i światowej kinematografii oraz Krzysztofem Pendereckim – wybitnym kompozytorem i dyrygentem.

W tym roku przygotowano także specjalny koncert dla dzieci, który odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej. W jego trakcie wykonane zostaną m.in. utwory, które stanowiły ilustrację muzyczną do popularnych kreskówek powstałych w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych: „Bolka i Lolka”, „Zaczarowanego ołówka” i „Proszę słonia”. Podczas koncertu będzie także okazja przypomnieć sobie kompozycje Zenona Kowalowskiego z „Przygód Reksia” oraz Tadeusza Kocyby z filmu „U zbójców”.

Festiwal Kompozytorów Polskich na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń artystycznych w Bielsku-Białej oraz stał się przedsięwzięciem artystycznym o renomie wykraczającej poza granice województwa śląskiego.

 - Obecna pozycja Fe­stiwalu Kompozytorów Polskich to w dużej mierze zasługa świętej pamięci profesora Henryka Mikołaja Góreckiego, który od samego początku mu patronował i był jego dobrym duchem – dodaje Jerzy Pieszka – Jest to pierwsza edycja festiwalu bez jego patrona. Mimo to pozostaje on w naszej pamięci i w naszych sercach. Dlatego też tegoroczna XVI edycja festiwalu poświęcona jest właśnie pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego.

By uczcić kompozytora, 5 października w Kościele Maksymiliana Kolbe zabrzmi III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”. Tym razem utwór ten zagrają filharmonicy Sinfonii Varsovii, których poprowadzi znakomity kompozytor, przyjaciel Henryka Mikołaja Góreckiego – prof. Krzysztof Penderecki.

Więcej informacji o festiwalu oraz jego dokładny program na stronie www.fkpbb.pl.