plane

Blog

test

10 000 zł czeka na zakręconego matematyka

Matma_Mnie_Kreci

Co wspólnego z matematyką ma miarowe tempo, melodia, żółty ser i wyprzedaże? Tego można dowiedzieć się z filmów, które zwyciężyły w ubiegłym roku w konkursie Matma Mnie Kręci. W tym roku ruszyła już piąta, jubileuszowa edycja ogólnopolskich zmagań. Zgłoszenia można przesyłać do 4 listopada. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 10 000 zł.

Zadanie konkursowe polega na stworzeniu krótkiego filmu promującego matematykę. Udział mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, którzy zarejestrują się na stronie www.kalkulatory.pl i w wyznaczonym terminie prześlą autorski klip. W takich też grupach wiekowych prace będą oceniane. Liczy się dobry pomysł, oprawa graficzna, dźwięk, zaangażowanie w projekt oraz kreatywność w przedstawieniu matematyki.

W poprzednich edycjach pozycje na podium zajmowały produkcje, w których zaprezentowano jak matematyka łączy się z innymi dziedzinami (np. z muzyką – Między duchem a materią pośredniczy matematyka) oraz codziennym życiem (np. z gryzoniami i słodyczami – Wielomiany i czekolada).

Matma Mnie Kręci to jedyny konkurs w Polsce, który promuje Królową Nauk w ten właśnie sposób. Laureaci dotychczasowych edycji pokazali jak niesamowity potrafi być świat liczb, który towarzyszy nam każdego dnia i wręcz na każdym kroku. Inspirując swoich rówieśników, mogą sprawić, że matematyka przestanie być postrzegana przez pryzmat stereotypu trudnego i nudnego przedmiotu szkolnego  – mówi Piotr Tomczak z firmy Casio, pomysłodawca konkursu.

Nadesłane filmy zostaną poddane surowej ocenie internautów, którzy w głosowaniu na specjalnym kanale na youtube, wybiorą najlepsze produkcje. Głosy będą oddawane przez cały listopad.  Następnie jury, złożone z doktorów matematyki i nauk humanistycznych, filmowców oraz laureatów poprzednich edycji, zgodnie z wytyczonymi kryteriami wyłoni zwycięzców.

Autor  filmu, który zbierze najwyższe oceny, otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 złotych. W ręce uczniów, którzy uplasują się na kolejnych miejscach, trafią: cyfrowy aparat fotograficzny Casio oraz kalkulator graficzny Casio ClassPad 330. Z racji jubileuszowej edycji zostanie także przyznana specjalna nagroda w kategorii pomysłowość - kalkulator graficzny Casio FX-CG20. Kalkulator Casio FX-9860GII i projektor multimedialny otrzyma również nauczyciel, wskazany przez laureata konkursu, doceniony jako „Mistrz”.

Szczegóły dotyczące konkursu Matma Mnie Kręci można znaleźć na www.kalkulatory.pl